• انتشار: 10 نوامبر 2016
  • ساعت: 14:55
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 15253
پرینت

غنی: هیچ مسوول دولتی حق دخالت در روند انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی را ندارد

محمداشرف غنی رئیس‌جمهوری از طریق ویدیو کنفرانس در مرکز ملی ‌توحید در ارگ، با والیان، هیئات اداری و اعضای شوراهای ولایتی، قوماندانان امنیه، روسای امنیت ملی و روسای کمیسیون‌های ولایتی انتخابات ۳۴ ولایت کشور، در خصوص تحکیم همکاری‌های بیشتر میان شوراهای ولایتی و ادارات محلی و همچنان انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی صحبت کرد.

رئیس‌جمهوری در کنفرانس ویدیویی صبح امروز از اعضای شورای ولایتی به خاطر حمایت شان از کنفرانس‌های بروکسل و وارسا، روند مذاکرات صلح با حزب اسلامی و برنامه‌های حکومت ابراز قدردانی کرد.

آقای غنی گفت که سال گذشته ما بیشتر مصروف جنگ و مبارزه با تروریزم و تقویت سیاست خارجی کشور بودیم، اما در زمستان سال جاری و در سال آینده تمرکز بیشتر حکومت روی مسایل اقتصادی و انکشافی خواهد بود، که در زمینه‌های مختلف از مشوره‌های مردم به‌ویژه اعضای شورای ملی و شوراهای ولایتی استفاده می‌شود.

سیداحمد خاموش رئیس عمومی انسجام امور شوراهای محلی ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی، در خصوص طرزالعمل جدید انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی به‌جلسه گزارش داد.

او افزود که پیش از این پروسۀ انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی را کمیسیون انتخابات به‌پیش می‌برد، اما اکنون براساس طرزالعمل جدید، این مسوولیت به ادارۀ مستقل ارگان‌های محلی بر می‌گردد و کمیسیون انتخابات صرف حمایت تخنیکی می‌نماید.

خاموش اضافه کرد که براساس طرزالعمل جدید، انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی به‌تاریخ ۲۴ عقرب هر سال دایر می‌گردد و به‌تاریخ۲۵ عقرب هیئت اداری جدید به‌کارش آغاز می‌کند. وی گفت که پروسه باید شفاف برگزار گردد و هیچ والی نباید در این روند دخالت نموده و ادارات محلی صرفاً نظارت نمایند.

عبدالرحمان هوتکی سرپرست کمیسیون مستقل انتخابات گفت که مسوولیت برگزاری انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی قبلاً به‌عهدۀ کمیسیون مستقل انتخابات بود، اما حالا حسب طرزالعمل جدید، این مسوولیت به ادارۀ ارگان‌های محلی بر می‌گردد و کمیسیون انتخابات این روند را کمک تخنیکی می‌نماید.

رئیس‌جمهور محمداشرف غنی با اشاره به‌اینکه هیچ مسوول دولتی حق دخالت در روند انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی را ندارد، به والی‌های ۳۴ ولایت کشور هدایت داد تا در روند برگزاری انتخابات هیئت اداری شوراهای ولایتی دخالت ننمایند و درصورت مشاهده و دخالت، برخورد جدی و قانونی با آنان صورت خواهد گرفت.

رئیس‌جمهور به لوی څارنوال هدایت تا پروسۀ برگزاری هیئات اداری شوراهای ولایتی را نظارت نماید و در صورتیکه مورد دخالت از سوی مقامی در این روند مشاهد می‌گردد، ضمن برکناری از وظیفه با او برخورد جدی قانونی صورت گیرد.

او، به فیض‌الله ذکی معاون شورای امنیت ملی کشور هدایت داد، تا از پروسۀ انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی نظارت نماید و تأکید کرد که همه‌ مسوولین باید در این روند همکاری نمایند.

فرید حمیدی لوی څارنوال کشور نیز بر شفافیت این پروسه تأکید کرد و به‌رئیس‌جمهور اطمینان داد که به‌خاطر تأمین شفافیت انتخابات هیئات اداری شوراهای ولایتی همکاری خواهد کرد و با افرادی که خلاف قانون عمل نمایند، برخورد قانونی و جدی خواهد شد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.