• انتشار: 7 آوریل 2020
  • ساعت: 11:38
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43292
پرینت
به درخواست بزرگان سیاسی

غنی معرفی اعضای کابینه را ۵ روز متوقف کرد

غنی اعلام کرد تقرری های اعضای کابینه خود را برای پنج روز به تاخیر انداخته است تا برای حل اختلافات سیاسی راه حلی پیدا شود.

شماری از چهره های سیاسی در تلاش ند به بحران سیاسی میان غنی و عبدالله پایان بدهند.

از ده روز به این طرف محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان به صورت انفرادی به معرفی اعضای کابینه خود پرداخته است.  محمد حنیف اتمر به عنوان نامزد وزیر وزارت امور خارجه، طاهر زهیر نامزد وزیر وزارت اطلاعات و فرهنگ، احمد ضیا سراج نامزد ریاست عمومی امنیت ملی، محمد داود سلطان زوی به عنوان شهردار کابل و عبدالهادی ارغندیوال به عنوان نامزد وزیر وزارت مالیه معرفی شده اند.

همزمان با شروع دومین دوره ریاست جمهوری اشرف غنی که از سوی کمیسیون انتخابات برنده اعلام شده است، عبدالله عبدالله نیز تشکیل «حکومت همه شمول» را اعلام کرده و نتایج انتخابات را رد کرده است.

تلاش های شماری از شخصیت های سیاسی به شمول حامد کرزی رئیس جمهور پیشین و عبدالرب رسول سیاف برای حل منازعه قدرت در کابل جریان دارد.

دو روز پیش کرزی، سیاف، محمد کریم خلیلی و یونس قانونی در یک اعلامیه از اشرف غنی خواستند معرفی اعضای کابینه را به تعویق اندازد تا اختلاف ها حل گردد.

وحید عمر، مشاور ارشد روابط عامه و استراتژیک رئیس جمهوری افغانستان در یک پیام تویتری گفته است بنا به درخواست رهبران و بزرگان سیاسی افغانستان، رئیس جمهور غنی هدایت داده است که مقرری‌اعضای کابینه برای پنج روز توقف یابد تا فرصت بیشتر برای گفتگوهای سیاسی مساعد شود.

امید میثم، معاون سخنگوی داکتر عبدالله گفت اگر محمد اشرف غنی و تیم دولت ساز معرفی کابینه را توقف ندهد، تیم داکتر عبدالله نیز به معرفی کابینه خود آغاز می‌کند.

عزیز رفیعی، رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان (مجما) می گوید اگر این جنجال سیاسی حل نشود، دست آوردهای ۱۸ ساله ب اخطر مواجه می شود و تنش‌های سیاسی افزایش پیدا می کند.

رفیعی علاوه کرد جنجال‌ها میان داکتر عبدالله و محمد اشرف غنی اعتماد مردم به حکومت را سلب می‌کند و اگر این جنجال‌ها ادامه پیدا کند و حل نگردد، طالبان از فرصت استفاده کرده و به جلب توجه مردم می پردازند.

رئیس مجتمع جامعه مدنی افغانستان تاکید کرد افغانستان در حال حاضر با بحران هایی چون جنجال سیاسی بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری، ویروس کرونا، فقر، گفتگوی صلح و بحران اقتصادی مواجه است که مردم در چنین شرایطی تحمل منازعه قدرت میان دو شخص را ندارند.

از سوی دیگر زهره نوروزی، نماینده پارلمان افغانستان نیز می گوید پارلمان افغانستان خواهان حل تنش‌های سیاسی میان داکتر عبدالله و محمد اشرف غنی است و این جنجال‌ها به نفع مردم افغانستان نیست و باید هرچه زودتر حل گردد.

این نماینده پارلمان تاکید کرد تمام کارها به دلیل وجود جنجال‌های انتخاباتی به حالت تعلیق درآمده و کشورهای خارجی و کمک کننده پروژه‌های خود را به دلیل تنش‌های سیاسی متوقف کرده اند و این به نفع افغانستان و مردم این کشور نیست.

نوروزی علاوه کرد: «فقر، بیکاری و ویروس کرونا در افغانستان مردم را با مشکل جدی مواجه کرده اند و با وجود چنین مشکلاتی تنش‌های سیاسی برای مردم قابل تحمل نیست و باید این تنش‌های به هر قیمتی که شده حل گردد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.