• انتشار: ۲۶ اسد ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۵۳
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 23634
پرینت

غنی: مردم باید در مورد دارایی های کارمندان دولت اطلاع داشته باشند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در جلسه شورای عالی حاکمیت قانون و مبارزه علیه فساد اداری بر ثبت دارایی ها تاکید کرد و گفت که ثبت دارایی ها به منظور شفافیت اهمیت دارد.

آقای غنی روز چهارشنبه ۲۵ اسد در این جلسه تاکید کرد که هر کس که در ادارات دولتی استخدام می شود، باید دارایی هایش ثبت شده باشد.

وی افزود که ما زمینه دسترسی مردم به خاطر کسب اطلاعات از دارایی ها را فراهم کنیم، تا مردم قضاوت در رابطه به دارایی های شخصیت ها داشته باشند.

در این جلسه رئیس جمهوری همچنین گفت که برای مبارزه جدی با فساد اداری، معاونیت مبارزه با فساد اداری در دادستانی کل ایجاد شود، تا امور را تعقیب کند.

در این جلسه در رابطه به سرنوشت ادارۀ عالی مبارزه با فساد اداری، پیشنهاد ایجاد کارگروه متشکل از نمایندگان تخنیکی ادارات و متخصصین به منظور تدوین کود ملی زمین و ایجاد سیستم جدید جمع آوری محصول وثایق و محصول فیصله های محاکم، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.

فرید حمیدی دادستان کل کشور در رابطه به جایگاه ادارۀ عالی مبارزه با فساد اداری صحبت کرده گفت که ادارات موازی در برخی موارد در اجراات، دچار تناقض می شوند. از این لحاظ خوب است که هدف نهادها واضح باشد و از تکرار کارها، جلوگیری صورت گیرد تا تنازع در صلاحیت ها به وجود نیاید.

حمیدی افزود که ادارۀ عالی مبارزه با فساد اداری در بخش ثبت دارایی ها اقدامات خوبی را انجام داده، ولی ثبت دارایی‌ها کمتر مورد بررسی قرار گرفته است. وی با تاکید گفت که باید هدف نهادها واضح گردیده و از تداخل وظیفوی جلوگیری شود.

سرور دانش معاون دوم رئیس جمهوری گفت که باید در رابطه به سرنوشت این اداره یک تصمیم نهایی گرفته شود. وی افزود  که ساختار موازی، خود مانع پیشرفت است.

معاون دوم رئیس جمهوری گفت که کارهای ادارۀ مبارزه با فساد اداری تفکیک گردد، بعضی از کارها عملاً توسط سایر نهادها انجام می شود. وی افزود: به هر اندازۀ که در کارها شفافیت وجود داشته باشد، خودش مبارزه با فساد است.

دانش خاطرنشان‌کرد که کشف، تحقیق و فیصله مربوط به نهادهای عدلی است و ثبت دارایی ها هم یکی از کارهای مهم می باشد، اما سوال این است که آیا ضرورت به یک ادارۀ موازی می باشد و یا خیر.

وی افزود که ثبت دارایی به یک دفتر مستقل واگذار شود و یک معاونیت مبارزه با فساد در مرکز عدلی و قضایی زیر نظردادستانی کل به وجود آید.

سید حسین فخری رئیس ادارۀ عالی نظارت بر تطبیق استراتیژی مبارزه علیه فساد اداری  گفت که در این ادارهکارهای زیادی انجام شده است و ثبت دارایی ها یکی از دستآوردهای خوب آن می باشد.

وی افزود: چون فساد در کشور گسترده است، بناً ضرورت به ادارات متعدد بخاطر مبارزه با این پدیده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.