• انتشار: 13 ژانویه 2020
  • ساعت: 16:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 40842
پرینت

غنی: مداخلات در وزارت خارجه باید به صفر برسد

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان بار دیگر خواستار اصلاحات بنیادی در وزارت داخله افغانستان شد و گفت باید مداخله‌های بیرونی در این وزارت به صفر برسد.

آقای غنی نوع این مداخلات را روشن نساخت؛ اما پیش از این گزارش‌هایی در مورد مقرری‌ها با فشار اراکین بلندپایه دولتی به شمول مجلس نمایندگان نشر شده بود.

رییس جمهور که روز دوشنبه ۱۳ جنوری (۲۳ جدی) در مراسم یازدهمین دور فراغت محصلین اکادمی پولیس ملی – جنرال عبدالرازق – صحبت می‌کرد گفت پولیس باید از میدان‌‎های جنگ بیرون شده و پس از این به وظیفۀ اصلی شان که تنفیذ قانون است، سوق داده شوند.

آقای غنی افزود: «در قانون ما افراد مسلح ‌غیرمسوول وجود ندارد. دزد و قاچاقبر، پولیس را تهدید کرده نمی‌تواند، دزد و رهزن پولیس را دشنام داده نمی‌تواند اگر این حمایت را می‌خواهید، پس حمایت من و تمام دستگاه دولت را دارید.»

آقای غنی در بدل این حمایت از نیروهای امنیتی افغان خواست که برای تامین امنیت شهروندان این کشور تلاش کنند.

رییس جمهور غنی همچنان هشدار داد که هیچ مسوول امنیتی افغانستان حق کشتن یک افغان را ندارد.

او افزود: «در پولیس اول مغز، دوم فکر به کار است و در مرحله اخیر رجوع به استعمال قوا شود. شهروندان در شهرها نمی‌خواهند که پولیس وسیلۀ قتل حتی یک دزد باشند. باید حکم اعدام را تنها یک محکمه داده میتواند… قانون اجازه نداده و حتی سر قومندان اعلی این حق را ندارد.»

رییس جمهور افغانستان در حالی به مسوولان امنیتی برای استعمال درست قوا گوشزد کرد که هفته گذشته پنچ نفر به شمول آمر ستار غوربندی، از فرمانده پیشین جهادی و عضو حزب جمعیت اسلامی در جریان عملیات نیروهای امنیت ملی در کابل کشته شدند.

پس از آن آقای غنی هیاتی را در پیوند به این رویداد تعیین کرد تا یافته‌های شان را در این مورد با حکومت شریک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.