• انتشار: 29 اکتبر 2020
  • ساعت: 14:34
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 50180
پرینت

غنی: مبنا قرار گرفتن توافق نامه طالبان با امریکا در روند صلح مورد قبول افغانستان نیست

رئیس جمهور غنی در اظهاراتی تازه گفت توافق نامه صلح امریکا با طالبان نباید در روند صلح مبنا قرار گیرد و افغانستان این مورد را قبول ندارد.

رئیس جمهور غنی می‌گوید شریعت اسلامی باید اساس گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان قرار بگیرد. به گفته او، مبنا قرار گرفتن موافقت‌نامۀ طالبان با امریکا در روند صلح، برای دولت افغانستان پذیرفتنی نیست.

آقای غنی امروز (پنج‌شنبه، هشتم عقرب) در مراسم گرامی‌داشت از میلاد پیامبر اسلام(ص) در کابل افزود شریعت اسلامی باید اساس هر نوع معضل و مسأله قرار بگیرد. او با اشاره به تأکید طالبان روی مبنا قرار گرفتن «موافقت‌نامۀ دوحه» در مذاکرات صلح طالبان بایدگفت از این خواست‌شان عقب‌نشینی کنند. با باور رئیس جمهور، مبنا قرار گرفتن موافقت‌نامۀ صلح طالبان با امریکا برای شهروندان و دولت افغانستان پذیرفتنی نیست.

رییس جمهور افزود شهروندان کشور در چهل سال گذشته برای حفظ شریعت اسلامی قربانی داده‌اند و اسلام باید اساس هر نوع اختلاف از جمله اختلاف‌های احتمالی در گفت‌وگوهای صلح قرار بگیرد.

آقای غنی در بخش دیگری از صحبت‌هایش طالبان را در تخریب مسجدها و تأسیسات عامه مقصر دانست و گفت حکومت از بودجۀ ملی مسجد و مکتب‌ها را اعمار می‌کند، اما طالبان روزانه به تخریب این ساختمان‌های عامه می‌پردازند.

این در حالی است که هیأت‌های مذاکراتی دولت افغانستان و گروه طالبان از یک‌ونیم ماه به این‌سو سرگرم رأی‌زنی دربارۀ نهایی‌سازی کارشیوۀ مذاکرات مستقیم صلح قرار دارند. گروه طالبان می‌خواهند که محتوای موافقت‌نامۀ این گروه با ایالات متحدۀ امریکا که در ماه حوت پارسال به امضا رسید، مبنای حل اختلاف‌های احتمالی در روند صلح قرار بگیرد.

این موافقت‌نامه به طالبان مشروعیت می‌بخشد و آنان را یک طرف جداگانه و اصلی معامله با ایالات متحدۀ امریکا می‌پندارد. دولت افغانستان اما می‌خواهد که طالبان پس از توافق صلح با دولت مدغم شوند. از همین‌رو، هیأت‌های مذاکراتی تاکنون به توافق نرسیده‌اند تا کارشیوۀ مذاکرات صلح را نهایی بسازند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.