• انتشار: ۱۸ حمل ۱۳۹۹
  • ساعت: ۱۹:۳۷
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 43272
پرینت

غنی فرمان تجزیه وزارت مالیه را لغو کرد

حدود دو ماه قبل، رئیس‌جمهور غنی فرمانی صادر کرد و بر اساس آن قرار بود سه بخش کلیدی این وزارت – گمرکات، خزانه‌داری و بودجه – به عنوان بخش‌های مستقل به دفتر رئیس‌جمهوری گزارش بدهند.

سرپرست وزارت مالیه گفت رئیس‌جمهور غنی فرمان تجزیۀ این وزارت را لغو کرده است.

عبدالهادی ارغندیوال که به تازگی به عنوان نامزد وزیر این وزارت منصوب شده افزود رئیس‌جمهور با صدور فرمان تازه، صلاحیت‌های این وزارت را دوباره به آن برگردانده است.

آقای ارغندیوال که امروز (دوشنبه، هجدهم حمل) در یک نشست خبری صحبت می‌کرد، گفت: «رییس‌جمهور گفت در آن زمان ضرورت احساس می‌شد که برخی بخش‌های وزارت مالیه مستقل شود، اما حالا نیاز نیست که این کار انجام شود.»

او با بیان این‌که بخش‌هایی چون عواید، گمرکات و بودجه از ارکان اساسی وزارت مالیه است، گفت تمام کارهای وزارت مالیه از طریق رهبری این وزارت انجام خواهد شد و هیچ ارگانی حق دخالت در آن را ندارد.

حدود دو ماه قبل، رئیس‌جمهور غنی فرمانی صادر کرد و بر اساس آن قرار بود سه بخش کلیدی این وزارت – گمرکات، خزانه‌داری و بودجه – به عنوان بخش‌های مستقل به دفتر رئیس‌جمهوری گزارش بدهند.

پس از صدور فرمان آقای غنی مبنی بر تجزیۀ وزارت مالیه، الیس ویلز، معاون وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی از انتقال صلاحیت‌های این وزارت به دفتر رئیس‌جمهوری ابراز نگرانی کرد.

خانم ویلز با اشاره به گزارش موسسه صلح ایالات متحد آمریکا و تجزیه‌شدن وزارت مالیه در رشته توییتی نگاشت «مردم افغانستان نیازمند دولت پاسخگو هستند.»

نگرانی موسسه صلح ایالات محتد این بود که کوچک کردن وزارت مالیه – که وظیفه آن حراست از ثبات مالی و بودجوی افغانستان است، زمینۀ فساد و دست‌اندازی را فراهم می‌کند.

گزارش تصریح کرده بود وزارت مالیه یکی از وزارت‌های مورد اعتماد کشورهای کمک‌کننده است و در صورت انتقال صلاحیت‌های آن به ارگ، کشورهای کمک‌کننده دیگر اعتماد نخواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.