• انتشار: 24 فوریه 2020
  • ساعت: 15:47
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41911
پرینت

غنی: طالبان به خاطر وطن باید به اراده مردم احترام بگذارند

آقای غنی در دیدار با شماری از بزرگان قومی و متنفذین کشور در ارگ گفت هدف از مذاکرات ختم جنگ و تأمین صلح و ثبات دایمی در کشور است.

 رییس‌جمهور غنی از گروه طالبان خواست در رابطه با صلح به نتیجه رسیده و به‌خاطر خدمت به «وطن و ملت»، به اراده‌ی مردم احترام بگذارند.

آقای غنی در دیدار با شماری از بزرگان قومی و متنفذین کشور در ارگ گفت هدف از مذاکرات ختم جنگ و تأمین صلح و ثبات دایمی در کشور است. به گفته‌ی او، مردم افغانستان چنانچه ظرفیت‌شان را در آتش‌بس دو سال پیش نشان دادند، هنوز هم آماده‌ی صلح هستند.

در اعلامیه‌ی ارگ ریاست‌جمهوری به نقل از اقای غنی آمده است: «پیام من برای طالبان این است که در رابطه با صلح باید به نتیجه برسند و به‌خاطر خدمت به وطن و ملت، به اراده‌ی مردم تسلیم شوند.»

رییس‌جمهور غنی در این دیدار به هیأت مذاکره‌کننده دولت نیز اشاره کرد و گفت صلاحیت‌های این هیأت محدود است.

آقای غنی افزود: «باید انعطاف در هیأت موجود باشد، به این معنی که با توجه به موضوعات و نیازمندی‌ها، در آن تغییرات می‌آید و موثریت خواهد داشت.»

او در عین حال تصریح کرد صلح به تمام مردم افغانستان مربوط است و تمام «ملت» و «شخصیت‌ها» باید در آن شامل باشند.

رییس‌جمهور غنی در بخشی از صحبت‌هایش گفت براساس هدایت او، نیروهای امنیتی و دفاعی کشور اجازه‌ی «استعمال قوه» در برابر اعتراضات و تظاهرات را ندارند.

به گفته‌ی او، نیروهای امنیتی و دفاعی «سرمایه‌ی ملی» اند و باید در سیاست‌های کوچک و اختلافات دخیل نشوند.

این در حالی است که در روزهای اخیر هواداران تیم انتخاباتی «ثبات و همگرایی» به رهبری عبدالله عبدالله در شماری از ولایات گردهمایی‌هایی داشته و از آقای عبدالله اعلام حمایت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.