- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

غنی: طالبان باید در جامعه هضم شوند

 آقای غنی که امروز شنبه (۲۶ اسد) در یک نشست کمپاینی در کابل صحبت می‌کرد، تاکید ورزید اگر مردم افغانستان صلاحیت کامل دهد، تیم دولت ساز می‌خواهد به جنگ و ناامیدی مردم نقطه پایان بگذارد.

آقای غنی در مورد گفتگوهای جاری صلح، افزود: “صلح باعزت در چارچوب جمهوریت است؛ امروز زن و مردم، پیر و جوان مردم افغانستان از طالب هراس ندارند؛ زیرا می‌دانیم همانطوری که حزب اسلامی را در چند ماه حل/هضم کردیم، طالب را هم حل/هضم خواهیم کرد.”

او بیان داشت، طالبان کدام قوت مثبت و یا کدام طرح برای پیشرفت افغانستان ندارند؛ خودشان پیسه/پول دار می‌شوند و خارجی ها را بازی می‌دهند که پول سیاه نیست؛ اما از کجا می‌کنند؛ معلوم است که پول تریاک است.
به گفته او، ضرورت است تا دیگر به اقتصاد سیاه نقطه پایان گذاشته شود.

او در مورد آمادگی صلح خاطر نشان کرد: “بناً صلح دقت و آمادگی کار دارد و هیچ شک و شبهه وجود ندارد که ما این نوع صلح را می‌خواهیم؛ تمام کوشش ما در چند سال اخیر زمینه سازی برای تحقق چنین صلحی بوده است.”

به گفته او، در صلح بازنده و برنده نیست؛ برنده صلح تمام شهروندان افغانستان است؛ اما اگر حقوق شهروندی زیر پای شود روز سیاه است و مردم افغانستان سیاهی روزشان را نمی‌خواهد.

او خطاب به طالبان گفت بالاخره باید انتخابات را قبول کنند؛ اگر در روند صلح چند سال مرحله گذار باشد درست است؛ اما اگر اینکه به خاطر چند روز تمام آینده افغانستان را سیاه کنند قابل قبول نیست.

آقای غنی خطاب به نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و سیاسیون نیز گفت: “می‌خواهند انتخابات را به چالش بکشند. اما رییس جمهور تان در انتخاب اعضای کمیسیون‌ها یک رای داشت؛ بناً کاندیدا مسوولیت واضح در راستای برگزاری انتخابات دارند.”

این در حالی است که در آستانه تشدید مذاکرات صلح و احتمال به نتیجه رسیدن این روند، گروه طالبان اعلام کرده که با تمام قوت جلو برگزاری انتخابات را می‌گیرند.

این گروه همچنین هشدار داده است برگزاری انتخابات در آستانه توافق صلح، به معنی تشدید و ادامه جنگ در کشور است.