• انتشار: 21 فوریه 2020
  • ساعت: 01:16
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41783
پرینت

غنی: صلح در افغانستان نیازمند وضاحت رابطه پاکستان با طالبان است

غنی گفت گروه طالبان به‌خاطر استقرار صلح باعزت و پایدار در افغانستان باید روابطش را با تمامی شبکه‌های تروریستی و اقتصاد جرمی قطع و مشکل پناهگاه‌های خود را حل کند.

رییس‌جمهور اشرف غنی می‌گوید برای تأمین صلح پایدار در افغانستان وضاحت روابط کشورهای همسایه‌ی افغانستان و به‌خصوص پاکستان با گروه طالبان حتمی است.

در خبرنامه‌ای که از سوی ارگ ریاست‌جمهوری به نشر رسید آمده آقای غنی این گفته‌ها را روز (پنج‌شنبه، ۱ حوت) در دیداری با اعضای مجلس سنای کشور مطرح کرده است.

به نقل از خبرنامه، آقای غنی گفت گروه طالبان به‌خاطر استقرار صلح باعزت و پایدار در افغانستان باید روابطش را با تمامی شبکه‌های تروریستی و اقتصاد جرمی قطع و مشکل پناهگاه‌های خود را حل کند.

از سویی هم، او تأمین صلح را خواست اساسی مردم و از اولویت‌ها و مسئولیت‌های مهم دولت افغانستان عنوان کرده و افزوده است که برای انجام بهتر این روند باید با اقشار مختلف مردم مشورت شود.

به گفته‌ی آقای غنی مذاکرات صلح با مشورت و توافاق مردم افغانستان پیش برده می‌شود.

آقای غنی این گفته‌ها را در حالی مطرح می‌کند که زلمی خلیل‌زاد، نماینده‌ی ویژه‌ی وزارت خارجه‌ی امریکا برای صلح افغانستان دو روز پیش (سه‌شنبه، ۲۹ دلو) برای گفت‌وگوها در مورد صلح به افغانستان آمده است.

آقای خلیل‌زاد شام دیروز با رییس‌جمهور غنی در ارگ ریاست‌جمهوری دیدار کرد. ارگ در اعلامیه‌ای گفته بود که آقای خلیل‌زاد در این دیدار در مورد گام‌های بعدی که پس از کاهش خشونت برداشته می‌شود، به رییس‌جمهور غنی معلومات داده است.

با این حال قرار است که موافقت‌نامه‌ی صلح در آینده‌ی نزدیک میان امریکا و طالبان به امضا برسد. پیشتر گروه طالبان گفته بود که این موافقت نامه در آخر ماه جاری میلادی (فبروری) به امضا می‌رسد. شبکه‌ی خبری «ای‌بی‌سی نیوز روز جمعه (۲۵ دلو) به نقل از یک منبع طالبان گفته بود قرار است توافق‌نامه‌ی صلح میان امریکا و طالبان در تاریخ ۲۹ فبروری (۱۰ حوت) به امضا برسد و مذاکرات بین‌الافغانی نیز در دهم مارچ (۲۰ حوت) آغاز شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.