• انتشار: 23 ژوئن 2016
  • ساعت: 14:11
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 10274
پرینت

غنی برای شرکت در نشست سران شانگهای به ازبکستان رفت

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری ظهر امروز در رأس یک هیأت عالی رتبه به منظور اشتراک در شانزدهمین اجلاس سران سازمان همکاری‌های شانگهای به تاشکند پایتخت ازبکستان رفت.

بررسی همکاری‌های چند جانبه و دو جانبه در چارچوب سازمان همکاری شانگهای و همچنین تبادل نظر در مورد مسایل منطقه‌ای و بین المللی آجندای این نشست عنوان شده است.

دواخان مینه‌پال معاون سخنگوی رئیس جمهوری، در نشست مشترک خبری با سخنگویان وزارت‌های دفاع و خارجۀ کشور امروز پنجشنبه در کابل گفت “رئیس جمهور علاوه بر ایراد بیانیه، با شماری از سران کشورها دیگر نشست‌های خصوصی خواهد داشت و روی امنیت و فرصت‌های اقتصادی افغانستان و منطقه صحبت می‌کند”.

در همین حال احمد شکیب مستغنی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان در این نشست گفت که در حاشیۀ نشست سران سازمان‌ همکاری‌های شانگهای، رئیس جمهور غنی با سران کشورهای چین، تاجکستان، قزاقستان، ازبکستان، و ترکمنستان، ملاقات‌های جداگانه دوجانبه خواهد داشت.

به دنبال تنش‌های سرحدی تورخم روابط میان افغانستان و پاکستان، تیره‌تر شده است؛ اما پاکستان پیشنهاد کرده است که رؤسای جمهور دو کشور در حاشیۀ نشست تاشکند، دیدار دو جانبه داشته باشند.

آقای مستغنی در این باره گفت “تصمیم در رابطه به این ملاقات در برنامه رئیس جمهوری تا حال نهایی نشده است؛ اما احتمالاً این نشست صورت خواهد گرفت”.

این سفر آقای غنی دو روزه خواهد بود.

گفتنی است که در ترکیب هیأتی که به تاشکند رفته است، بر علاوۀ رئیس جمهوری، صلاح‌الدین ربانی وزیر امور خارجه، محمد حنیف اتمر مشاور امنیت ملی، محمد معصوم استانکزی رئیس عمومی امنیت ملی، محمد شاکر کارگر مشاور رئیس جمهور در امور آسیای میانه، حضرت عمر زاخیلوال سفیر و نماینده فوق‌العاده افغانستان در پاکستان شامل اند.

سازمان همکاری شانگهای سازمانی میان ‌دولتی است که برای همکاری‌های چندجانبه امنیتی، اقتصادی و فرهنگی تشکیل شده ‌است.

این سازمان در سال ۲۰۰۱ توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، قرغیزستان، تاجکستان و ازبکستان پایه‌گذاری شد. نقش اصلی و تعیین‌کننده، در سازمان همکاری شانگهای را، دو کشور چین و روسیه تشکیل می‌دهند.

#VOA

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.