• انتشار: 28 ژوئن 2016
  • ساعت: 15:05
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 10398
پرینت

غنی دستور تحقیق جامع در پیوند به بچه بازی در صفوف پولیس را داد

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری، دستور داده است که در پیوند به پدیده “بچه بازی” تحقیقات همه جانبه ای در صفوف پولیس انجام شود.

این تصمیم پس از آن گرفته می‌شود که یک گزارش فرانس پرس نشان داد طالبان از بچه بازی برای راه اندازی حملات داخلی در صفوف پولیس استفاده می‌کند.

ارگ با نشر اعلامیه نوشته است که هر کسی بدون نظر داشت رتبه و مقامش در صفوف نیروهای امنیتی مجرم شناخته شود، مورد پیگرد قرار خواهد گرفت و مطابق قانون مجازات خواهد شد.

عمل بچه بازی یا سوء استفاده جنسی از کودکان در سطح بین المللی محکوم شده است.

یک گزارش خبرگزاری فرانس پرس نشان می‌دهد که طالبان از به اصطلاح «بچه بی‌ریش‌ها» برای راه اندازی حملات داخلی استفاده می کنند که در نتیجه آن در دو سال گذشته صدها مامور و افسر پولیس در ولایت جنوبی ارزگان کشته شده اند.

از رسم بچه بازی در صفوف پولیس بیشتر در ارزگان گزارش شده است، جایی که فرماندهان پولیس، قاضیان، مقام‌های حکومتی و قربانیان حملات داخلی به فرانس پرس گفته اند که طالبان این پسران را برای حمله بر پولیس استخدام می‌کنند.

این ادعاها که از سوی طالبان رد گردیده است، نشان دهنده خشونت علیه کودکان توسط هر دو جانب در منازعه افغانستان است. اعلامیه ریاست جمهوری افغانستان حاکی است که «جایی» برای خلافکاران در صفوف نیروهای امنیتی وجود ندارد.

هیئت نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گفته است که بچه بازی نگرانی بالای جامعه بین المللی است.

مارک بودن، معاون نماینده خاص ملل متحد برای افغانستان به فرانس پرس گفت: «یوناما همواره گزارش‌های حاکی از بچه بازی از جمله در میان نیروهای امنیتی افغانستان را دریافت می‌کند.

یوناما به همکاری خود با حکومت افغانستان ادامه می‌دهد تا همه اشکال سوءاستفاده از کودکان یک عمل مجرمانه تلقی شده و از آن جلوگیری به عمل آید.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.