• انتشار: 25 می 2020
  • ساعت: 14:00
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 44571
پرینت

غنی دستور آزادی ۲۰۰۰ زندانی طالب را صادر کرد

رئیس جمهور غنی برای نشان دادن حسن نیت حکومت به اعلام آتش بس از سوی طالبان در روزهای عید سعید فطر دستور آزادی ۲ هزار زندانی طالب را صادر کرد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان دستور رهایی ۲۰۰۰ زندانی گروه طالبان را داده است.

ریاست جمهوری یکشنبه پنجم جوزا با نشر اعلامیه‌ای گفت دستور رهایی زندانیان طالبان در چهارچوب اقدام حسن نیت به خاطر اعلام آتش‌بس طالبان صورت گرفته است.

طالبان ناوقت روز شنبه ۳ جوزا با نشر اعلامیه‌ای سه روز عید را آتش بس یک طرفه اعلان کردند. به نقل از اعلامیۀ طالبان به تمام جنگجویان طالب دستور داده شده است تا در سه روز عید از عملیات تعرضی امتناع ورزند، اما در حالت دفاعی قرار داده باشند.

اندکی بعد، رییس جمهور غنی در صفحۀ تویتر خود از این اقدام طالبان استقبال کرد و به نیروهای امنیتی و دفاعی افغان نیز دستور داد تا در حالت دفاعی قرار گیرند.

مایک پمپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده روز یکشنبه پنجم جوزا ضمن استقبال از اقدام طالبان برای آتش‌بس و عملکرد همسان حکومت افغانستان گفت که برای رسیدن به این لحظه، کار زیادی صورت گرفته است.

آقای پمپیو با نشر اعلامیه‌ای از عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحۀ ملی و محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان خواست تا “موانع باقیمانده” که منجر به تاخیر مذاکرات بین‌الافغانی شده است را از میان بردارند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده از طالبان نیز خواست جنگجویان آن گروه را که از زندان‌های حکومت افغانستان رها شده اند، نگذارند که به میدان‌های جنگ برگردند.

رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالب از زندان‌های حکومت افغانستان و رهایی ۱۰۰۰ زندانی از زندان‌های طالبان از شرایط اسیاسی توافقنامۀ صلح است که در تاریخ ۲۹ فبروری میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده در قطر امضا شد.

از زمان امضای این توافقنامه که همزمان با صدور اعلامیۀ مشترک حکومت افغانستان و ایالات متحده بود، تا کنون یک هزار زندانی طالبان از زندان‌های حکومت و کم و بیش ۲۰۰ زندانی از زندان‌های طالبان رها شده اند.

وزیر خارجۀ ایالات متحده ضمن ابراز امیدواری از اینکه آتش‌بس در روزهای عید منجر به ایجاد فضای اعتماد شود، از حکومت افغانستان و طالبان خواست پس از آتش‎بس روزهای عید، سطح خشونت را افزایش ندهند.

مایک پمپیو گفت: «ایالات متحده به تطبیق توافقنامۀ صلح امریکا-طالبان و اعلامیۀ مشترک میان حکومت‌های ایالات متحده و افغانستان متعهد است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.