سیاستِتیتر یک

غنی دختران طناز را برای تضعیف قوای دفاعی وزیر و معین تعیین می کرد

محمد محقق رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان و مشاور امنیتی محمد اشرف غنی رئیس جمهور فراری افغانستان در پیامی ضمن تبریک آنچه او شکست آمریکا در افغانستان می خواند گفته است که آمریکا و اذناب آنان (اشاره به اشرف غنی) بجای استفاده از نظامیان با تجربه و کارکشته از دختران طناز و نازدانه و بی تجربه برای تضعیف قوای دفاعی و امنیتی کشور استفاده می کردند.

آقای محقق در صفحه رسمی فیس بوکش همچنین نوشته که آمریکا ۲۱ سال پیش به بهانه مبارزه علیه تروریسم وارد افغانستان شد و پس از سقوط رژیم وقت طالبان، دولتی از پیش طراحی شده را بر مردم افغانستان تحمیل ساختند که در آن تمامی شاهرگ های قدرت در اختیار خودشان قرار داشت.

وی افزوده گرچه مبارزه آمریکا طی بیست سال گذشته همواره مستقیما به نام طالبان بوده است، اما در خفا مبارزه ای دیگر علیه تمامی سران جهادی افغانستان و با لقب دادن آنها تحت عناوینی چون جنگ سالار و یا ناقض حقوق بشر آنها را از صحنه سیاست افغانستان دور نگاه داشتند.  

آقای محقق علاوه کرده که در دولت های دست نشانده آمریکا و ناتو، فساد مالی و اخلاقی، تفرقه اندازی های قومی و مذهبی، ایجاد فاصله و دشمن سازی با همسایگان به اوج خود رسید و نوکران آنها تنها به فکر مال اندوزی و فساد خود بودند.

وی گفت “در چنین اوضاع و شرایطى در زیر سایه تهاجم همه جانبه نظامى سیاسى و فرهنگى امریکا و ناتو، مجاهدین به دو دسته تقسیم شدند. یک بخش که طالبان و حلقات هوادار آنان را تشکیل میداد که عمدتاً باشندگان جنوب و شرق کشور بودند با داشتن عقبه استراتژیک چون مناطقى از همسایه جنوبى مان حالت نظامى خود را حفظ کردند و گسترش هم دادند تا حدى که به قدرت معارض حکومت شان تبدیل شد، و بخش دیگرى که عمدتا مجاهدین شمال و مناطق مرکزى بودند به دلیل نداشتن چنین عقبه و امکانات، نتوانستند در مقابل تهاجم امریکا و متحدان غربى شان مستقیما بایستند، فلهذا مبارزه سیاسى در برابر مطامع و طرح هاى آنان را انتخاب کردند.”

آقای محقق گفته اکنون که آمریکا پس از ۲۰ سال با وجود هزینه های جانی و مالی فراوان با شکست از افغانستان بیرون شده، برای تمامی مردم افغانستان بخصوص تحریک طالبان واجب است که بجای یک حکومت دست نشانده، حکومتی متشکل از تمامی جناح ها و اقشار جامعه تشکیل دهند.

او تاکید کرد که تحریک طالبان همانطور که اعلام کرده اند باید حکومت آینده را حکومتی همه شمول تشکیل دهند و از انحصار قدرت خودداری کنند، زیرا که تاریخ سه دهه گذشته در افغانستان نشان داده انحصار قدرت و ظلم کار ساز نبوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا