• انتشار: 27 دسامبر 2016
  • ساعت: 09:34
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 16774
پرینت

غنی به والیان، دستور مبارزه هماهنگ با مواد مخدر را داد/در سال باید ۵ درصد کشت کوکنار کاهش یابد

محمد اشرف غنی رئیس ‎جمهوری کشور در جریان یک ویدیو کنفرانس به تمامی نهادهای امنیتی و دیگر نهادهای دولتی دستور داده است تا به منظور مبارزه مشترک علیه مواد مخدر اقدام هماهنگ انجام دهند.

محمداشرف غنی رئیس‎جمهوری کشور به والیان، قول اردوها، زون‎های پولیس و قوماندانی‎های امنیه، ریاست‎های امنیت ملی، ادارات مبارزه با مواد مخدر، حج و اوقاف، اطلاعات وفرهنگ، زراعت، انکشاف دهات، صحت عامه، شوراهای ولایتی و مدیران مبارزه با مواد مخدر قوماندانی‌های امنیه، به‎خاطر مبارزه مشترک با مواد مخدر دستور مبارزه هماهنگ را داد.

رئیس‎جمهوری شب گذشته در این ویدیو کنفرانس، همکاری و هماهنگی مسوولین ملکی و نظامی را در بخش‎های مختلف به ویژه در عرصه مبارزه با مواد مخدر ستایش کرد.

او افزود که کشت، تولید، پروسس، قاچاق و استعمال مواد مخدر که عامل فقر و ناامنی و مشکلات دیگر است، عاید آن به شبکه‎های قاچاق منطقه ای و بین‎المللی میرسد که به خاطر جلوگیری آن باید اقدامات عاجل صورت گیرد.

رئیس ‏جمهور گفت: به اساس قانون و برنامه ملی مبارزه علیه مواد مخدر، واحد‎های اولی و دومی تمام ادارات زیربط مکلف اند تا در هماهنگی با تمام ارگان‎های سکتوری در جلوگیری از کشت کوکنار تلاش‎های جدی کنند.

وی اظهار داشت، به اساس برنامه ملی عمل مبارزه علیه مواد مخدر، باید حد اقل در سال ۵ فیصد کشت کوکنار کاهش یابد.

وی افزود، در سال جاری ادارات زیربط برنامه محو کشت کوکنار را ترتیب و شورای امنیت ملی آن را تصویب کرده است.

رئیس‎جمهور گفت، والیان مکلف اند تا در هماهنگی با ادارات زیربط برنامه متذکره را عملی نمایند.

او همچنین گفت که ارگان‏های امنیتی باید در مطابقت با برنامه ملی مبارزه علیه مواد مخدر و برنامه محو کشت کوکنار اجراآت و هماهنگی لازم داشته باشند.

محمداشرف غنی علاوه کرد که والیان ولایت‎های هلمند، بادغیس، کندهار، ننگرهار، ارزگان، بدخشان، فراه، نیمروز، غور، زابل، فاریاب، سرپل، لغمان و کنر مکلف اند، با عملی کردن پلان محو کشت کوکنار، کشت این پدیده را کاهش دهند.

رئیس‏ جمهور اظهار کرد، در ولایات بغلان، هرات، کابل، دایکندی، جوزجان و کاپیسا که در آن‏ها کمتر از ۱۰۰۰هکتار زمین کوکنار کشت شده است، مسئولان این ولایات موظف اند کشت کوکنار را به سرحد صفر کاهش دهند.

وی به وزارت احیاء و انکشاف دهات نیز وظیفه سپرد تا در ولایاتی که میزان کشت کوکنار در آن کم و یا عاری از کشت می‎شوند، در هماهنگی با وزارت مبارزه علیه مواد مخدر پروژه بدیل معیشیت را طرح و تطبیق کند.

آقای غنی وزارت حج و اوقاف را موظف نمود تا به هدف جلوگیری از کشت، تولید، قاچاق و استفاده از مواد مخدر، آگاهی لازم را برای مردم از طریق منابر، مساجد و تکیه خانه‏ ها برساند.

رئیس‎جمهور وزارت صحت عامه را موظف ساخت که در هماهنگی با وزارت مبارزه با مواد مخدر، در جلوگیری از اعتیاد و تداوی معتادان به خصوص در سطح قریه جات اقدام نماید.

محمداشرف غنی به مسوولین وزارت مبارزه با مواد مخدر دستور داد که در زمینۀ انتقال پول محو کشت کوکنار در سال ۲۰۱۶  با ولایات هماهنگی نمایند و روند محو کشت کوکنار را نظارت همه جانبه کنند.

رئیس‎جمهور گفت، ارگان‎های مربوط، پلان جامع را در رابطه به مبارزه و محو کوکنار  ترتیب و گزارش آن را به وقت معین به وزارت مبارزه با مواد مخدر بسپارند.

وی افزود که ادارات گزارشات هفته‎وار محو کشت کوکنار را از طریق نهادهای مبارزه با مواد مخدر به مشاوریت امنیت ملی و ادارۀ مستقل ارگان های محلی بفرستند.

سلامت عظیمی وزیر مبارزه با مواد مخدر، نیز کشت، قاچاق و استعمال مواد مخدر را مشکل جدی دانسته گفت، به منظور محو این پدیدۀ شوم در بخش تنفیذ قانون، مبارزه با اعتیاد و بدیل معیشیت، پلان عملی ترتیب گردیده است.

عظیمی، نقش و همکاری همه نهادهای دولتی مرکز و ولایات، شوراهای ولایتی، علما، بزرگان، رسانه‎ها و تمامی اقشار جامعه را در زمینۀ مبارزه با مواد مخدر مهم و موثر دانست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *