• انتشار: 16 ژانویه 2020
  • ساعت: 11:52
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 40918
پرینت

غنی با نخست وزیر کانادا در مورد سقوط هواپیمای اوکراینی تلفنی صحبت کرد

جستن ترودو صدراعظم کانادا شام روز گذشته طی تماس تیلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در رابطه به سانحۀ سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، صحبت کرده است.

ارگ ریاست جمهوری می گوید رئیس جمهور محمد اشرف غنی با جستن ترودو نخست وزیر کانادا در مورد سانحه سقوط هواپیمای مسافربری اوکراینی در ایران تلفنی صحبت کرده است.

ارگ ریاست جمهوری در یک بیانیه‌ای گفت جستن ترودو صدراعظم کانادا شام روز گذشته طی تماس تیلفنی با محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان، در رابطه به سانحۀ سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران، صحبت کرده است.

در این بیانیه آمده است در این مکالمه تلفنی صدراعظم کانادا گفته است: “این یک حادثه تکان دهنده بود و باعث تأثر و اندوه بزرگ برای مردم ما شد.”

آقای ترودو افزود: “در این فرصت، همه ما باید روی گام های بعدی تمرکز کنیم؛ یک گام مثبت این بود که ایران مسئولیت سانحه را به عهده گرفت، اما نیاز به برداشتن گام های بعدی می باشد.”

وی وتاکید کرد جامعۀ بین المللی منتظر اقدامات بعدی در پیشرفت تحقیقات قابل اعتبار می باشد تا روشن شود که مشکل در کجا بوده است.

صدراعظم کانادا گفت: در کنار اینکه ایران مسئولیت این حادثه را پذیرفت، باید به گونه شفاف برای فراهم نمودن زمینه تحقیقات بین المللی نیز اقدام کند و راه درست را اختیار نماید.

وی تصریح کرد قرار است در لندن فردا نخستین گروه کاری به منظور هماهنگی بیشتر در خصوص چگونگی وقوع این رویداد، نشستی را برگزار کند. ما تلاش می کنیم تا عدالت برای قربانیان تامین شود و حقایق این رویداد آشکار گردد.

صدراعظم کانادا گفت برای مصئونیت هرچه بیشتر پروازها اگر لازم باشد، جامعه بین المللی، قواعد و اصول حاکم هوانوردی را بازنگری کند، تا از همچون حوادث جلوگیری صورت گیرد.

وی خطاب به رئیس جمهور غنی گفت کانادا برای صلح و ثبات افغانستان و کاهش تنش ها در منطقه متعهد است و همگام با حکومت افغانستان تلاش خواهد کرد.

دراین مکالمۀ تیلفنی، رئیس جمهور گفت که افغانستان در غم شما شریک بوده و دولت و مردم ما نسبت به این سانحه و شهادت سیزده تن از افغان ها، سخت اندوهگین اند.

وی افزود: برای اینکه حقیقت این حادثه آشکار شود، جامعه بین المللی باید نقش مؤثر خویش را ایفا نموده و حقوق قربانیان تامین گردد.

رئیس جمهور تصریح کرد که ما نیز بخشی از گروه کاری هستیم، تاکید ما این است که ایران اقدامات لازم را روی دست گیرد، زیرا هموطنان ما خواهان وضاحت می باشند.

رئیس جمهور غنی ضمن تاکید بر شفافیت در پروسۀ تحقیقات، گفت که از موقف گروه کاری حمایت می کنیم. وی افزود که ایران باید خواست های خانواده های قربانیان را در نظر بگیرد.

رئیس جمهور کشور گفت که سرپرست وزارت امور خارجه افغانستان در هماهنگی با هیات کانادا، روی موارد مطرح شده از نزدیک کار خواهد کرد. وی اضافه نمود که ما خواهان کاهش تنش ها در منطقه هستیم و نقش کانادا برای صلح و ثبات افغانستان نهایت حایز اهمیت می باشد.

رئیس جمهور در اخیر این صحبت تیلفونی با بیان اینکه حکومت افغانستان در تنش های اخیر ایالات متحدۀ امریکا با ایران موقف واضح داشت، گفت: امیدواریم که تلاش های منطقه با حمایت کانادا برای ثبات منطقه و گسترش روابط دولت با دولت مؤثر واقع شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.