• انتشار: 25 آگوست 2020
  • ساعت: 11:46
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 47671
پرینت
هند بالاحصار کابل را بازسازی می کند

غنی: بالاحصار نماد توانایی افغانستانی ها برای انجام کارهای بزرگ است

کشور هند هزینه بازسازی بنای تاریخی بالاحصار را پرداخت خواهد کرد و بنیاد آغاخان نیز بازسازی آن را به عهده گرفته است.

ارگ ریاست جمهوری اعلام کرد کشور هند و بنیاد آغاخان برای بازسازی منطقه تاریخی بالاحصار کابل تفاهمنامه امضا کرده‌اند.

این تفاهمنامه عصر روز گذشته (دوشنبه سوم سنبله) با حضور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان میان وینی کمار، سفیر هند در کابل و شهیره زاده هرجی، نماینده دیپلوماتیک آغاخان به امضا رسید.

آقای غنی در این مراسم گفت بناهای تاریخی، گذشته پرافتخار این کشور را بازگو می‌کند و احیای این بناها نه تنها ارتباط نسل کنونی را با گذشته نشان می‌دهد، بلکه تصویر عظمت این سرزمین را برای نسل‌های آینده انتقال خواهد داد.

او گفته بالاحصار کابل یک سمبول نیست، بلکه یک تمثال (پیکر) تاریخی است که مبارزات مردم افغانستان و توانایی آنان را برای انجام کارهای بزرگ نشان می‌دهد.

کشور هند هزینه بازسازی این بنای تاریخی را پرداخت خواهد کرد و بنیاد آغاخان نیز بازسازی آن را به عهده گرفته است.

وینی کمار بالاحصار کابل را یکی از بناهای تاریخی افغانستان خواند و گفت هند در راستای بازسازی و احیای مجدد بناهای تاریخی علاقمند است و امیدوار است که این طرح با موفقیت تکمیل شود.

منطقه تاریخی بالاحصار کابل قدمتش به قرن پنجم میلادی برمی‌گردد. این قلعه در سال‌های گذشته به یک پایگاه نظامی تبدیل شده بود و حفاظت لازم نیز از آن صورت نگرفته است.

به گفته باستان‌شناسان افغان قدمت این قلعه به پیش از اسلام برمی‌گردد. قلعه‌ای که بر فراز تپه‌ای در دامنه کوه شیر دروازه در جنوب شرق شهر کابل ساخته شده است.

میراحمد جوینده یکی از باستان‌شناسان افغان می گوید زمانیکه شهروندان شهر کابل پیرو آیین بودا بودند این قلعه ساخته شده است.

در کتاب‌های تاریخ افغانستان آمده است که شاهان کابل، در دوره‌های مختلف در بالاحصار اقامت‌گاه‌های مجللی داشتند. اما حالا آنچه اکنون باقی مانده، تنها ویرانه‌ بناهای است که از سنگ و آجر ساخته شده بوده‌اند.

از این قلعه به منظور اهداف استراتیژیک نظامی نیز سال‌ها استفاده شده است، اما با گذر زمان اهمیت تاریخی پیدا کرد. ولی ماهیت استفاده نظامی آن هیچگاه تغییر نکرد. اکنون نیز حضور نیروهای ارتش افغانستان در آن مشهود است.

بالا حصار به دلیل اهمیت استراتژیک و قدمت تاریخی‌اش به یکی از نمادهای شهر کابل تبدیل شده است. این بنا شاهد جنگ‌های خونین بوده است. در جنگ‌های اول افغان و انگلیس(۱۸۳۹ – ۱۸۴۲) و جنگ دوم افغان- انگلیس (۱۸۸۰-۱۸۷۸) و بعد در زمان حکومت‌های کمونیستی افغان این قلعه به عنوان مرکز مهم نظامی استفاده می‌شد. حتی یکی از قیام‌های مجاهدین علیه حکومت کمونیستی افغانستان نیز از همین قلعه آغاز شد که به قیام بالا حصار مشهور است.

در سال‌های اخیر نیز نیروهای ناتو در این قلعه مستقر بودند.

این قلعه بارها به شدت آسیب دیده، اما با حفظ هویت و ساختار اصلی‌اش، بارها بازسازی شده است. آخرین بار کمتر از یک قرن پیش به فرمان نادرشاه پادشاه سابق بازسازی شده و بعد در دوران حکومت کمونیستی افغانستان بخش‌هایی از این قلعه طعمه آتش شد و تخریب گردید.

بعد از استقرار دولت مجاهدین در سال ۱۳۷۱ این دژ تاریخی در جنگ‌های میان این گروها نیز به شدت تخریب شد و از آن زمان تا حالا به حالت ویرانه باقی مانده‌است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.