• انتشار: ۳ سنبله ۱۳۹۸
  • ساعت: ۱۱:۵۴
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37055
پرینت

غنی بار دیگر به عربستان رفت/ کمپاین انتخاباتی غنی بین المللی می شود!

در آستانه امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان و با توجه به تردیدهای عمیق و سنگینی که بر انتخابات ریاست جمهوری، حاکم است، باید منتظر ماند و دید که در تقابل تنگاتنگ و نفسگیر صلح امریکایی و انتخابات دولتی، تلاش های آقای غنی برای تغییر شرایط به سود خود نتیجه می دهد یا خیر.

اشرف غنی در رأس یک هیات دولتی به منظور یک سفر رسمی، به عربستان سعودی رفت.

ارگ ریاست جمهوری با نشر اعلامیه‌ای گفت آقای غنی بعد از ظهر روز شنبه (۲ سنبله) کابل را به مقصد ریاض پایتخت عربستان ترک کرده است.

در اعلامیه‌ ارگ آمده اشرف غنی در این سفر ضمن ادای حج عمره با ملک سلمان بن عبدالعزیز و شمار دیگری از مقامات سعودی، دیدارهای جداگانه خواهد داشت.

این در حالی است که پیش از این نیز اشرف غنی دو بار به عربستان سعودی رفته است.

سال پیش امامان حرمین شریفین با برگزاری یک نشست بزرگ علمای اسلامی در جده، جنگ افغانستان را نامشروع خواندند و از طرف‌های درگیر خواستند تا به این جنگ پایان دهند.

سفر اشرف غنی به عربستان در حالی انجام می‌شود که مذاکرات صلح امریکا و طالبان به مراحل نهایی رسیده و احتمالاً تا دو روز دیگر دوطرف توافقنامه صلح امضا می کنند.

بنابراین، سفر آقای غنی به ریاض نمی تواند بی ارتباط به روند جاری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان باشد. از قضا این سفر، همزمان با آخرین مراحل این گفتگوها صورت می گیرد که طی آن قرار است دوطرف به یک توافق نهایی دست پیدا کنند. اگر این اتفاق رخ دهد، پیش بینی می شود که نخستین قربانی آن، انتخاباتی خواهد بود که اشرف غنی مذبوحانه برای برگزاری آن تقلا می کند؛ اما گروه طالبان به شدت مخالف برگزاری آن هستند.

امروز خبرهایی نیز از سوی برخی کانال‌ های خارجی درباره توافق امریکا و طالبان روی تشکیل دولت موقت منتشر شد که البته به سرعت از سوی سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، تکذیب گردید؛ اما سفیر امریکا در کابل به صراحت اعلام داشت که اولویت ایالات متحده، صلح است نه انتخابات.

به این ترتیب، یکی از اهداف اصلی سفر غنی به عربستان سعودی، جلب حمایت منطقه ای از تلاش خود برای برگزاری انتخابات و ترجیح آن بر روند امریکایی صلح است. آقای غنی می داند که عربستان سعودی در روند جاری صلح، در حاشیه قرار گرفته و از فرایند تحولات در این زمینه، راضی نیست. بنابراین، کابل و ریاض در این خصوص، رویکرد همذات پندارانه ای دارند و اگر او بتواند با استفاده از موضع ریاض در قبال روند صلح که با مدیریت و محوریت رقیب منطقه ای رژیم ریاض یعنی دولت دوحه، پیش برده می شود، حمایت رژیم سعودی از رویکرد خود در قبال انتخابات و صلح پساانتخابات را جلب کند، یک پشتوانه چشمگیر به دست خواهد آورد.

او از جمله می تواند با استفاده از موقف ویژه رژیم ریاض به عنوان میزبان اماکن مقدس مسلمانان، در صورت لزوم، مشروعیت و اعتبار صلح طالبان با امریکا را زیر سؤال ببرد و به این ترتیب، خود را در موضع حق نشان دهد.

دومین هدف آقای غنی از سفر به عربستان سعودی، تبانی با رژیم ریاض به ویژه ولیعهد خودکامه و اقتدارگرای سعودی در خصوص سیاست های آینده اش در دور دوم ریاست جمهوری و تراز و تنظیم آن با چشم انداز بلندپروازانه بن سلمان برای سلطه بر سرنوشت جهان اسلام است. او با سفر به ریاض در آستانه انتخابات ریاست جمهوری می خواهد به بن سلمان اطمینان دهد که به پروژه های وی در زمینه توسعه وهابیت و حمایت از جریان های تکفیری همسو با آن، وفادار است؛ موضوعی که طی بیش از پنج سال گذشته نیز به وضوح شاهد آن بوده ایم و افزایش قدرت، نفوذ و جغرافیای تحت سلطه داعش و مصونیت کامل آن گروه در افغانستان، در کنار جنگ نرم نیرومندی که در مدارس مذهبی، دارالعلوم ها، دارالحفاظ ها، دانشکده های شرعیات، مساجد و منابر افغانستان از سوی مبلغان شریعت سلفی جریان دارد، از مصادیق بارز آن است.

در مقابل، ریاض باید از برنامه های عوام فریبانه او در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، به منظور انحراف افکار عمومی، همراه کردن بخش عمده مردم با انتخابات و ایجاد بدبینی و ترس در نگاه آنان نسبت به صلح، حمایت کند. این حمایت به ویژه می تواند مشمول ارائه بسته های وسوسه انگیز مالی باشد؛ چیزی که برای رژیم ثروتمند سعودی، کار ساده ای است.

با اینهمه در آستانه امضای توافق صلح میان امریکا و طالبان و با توجه به تردیدهای عمیق و سنگینی که بر انتخابات ریاست جمهوری، حاکم است، باید منتظر ماند و دید که در تقابل تنگاتنگ و نفسگیر صلح امریکایی و انتخابات دولتی، تلاش های آقای غنی برای تغییر شرایط به سود خود نتیجه می دهد یا خیر.

محمدرضا امینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.