• انتشار: 8 آوریل 2021
  • ساعت: 10:41
  • سرویس: فرهنگی هنری
  • کدخبر: 56450
پرینت
نشست بین المللی علی شیر نوایی در هرات برگزار شد

غنی: امیر علی شیر نوایی پیوند دنده فرهنگ های منطقه بود

در نخستین روز همایش بین‌المللی سه روزه امیر شیرعلی نوایی، رییس جمهور غنی از طریق ویدیو کنفرانس و مهمان داخلی و خارجی درباره شخصیت و جایگاه امیر‌ علی‌شیر نوایی صحبت کردند و او را پیوند دهنده‌ی فرهنگ‌ه بین کشورهای منطقه خواندند.

 نشست بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی، با حضور مهمانان داخلی و خارجی روز چهارشنبه، هجدهم حمل، در هرات گشایش یافت.

در نخستین روز این همایش بین‌المللی سه روزه، رییس جمهور غنی از طریق ویدیو کنفرانس و مهمان داخلی و خارجی درباره شخصیت و جایگاه امیر‌ علی‌شیر نوایی صحبت کردند و او را پیوند دهنده‌ی فرهنگ‌ه بین کشورهای منطقه خواندند.

محمداشرف غنی، رییس جمهور کشور ضمن سپاس‌گزاری از اشتراک شماری از دانشمندان نوایی‌شناش از کشورهای منطقه، نقش فرهنگ را در توسعه روابط اقتصادی و سیاسی موثر خواند و گفت برگزاری چنین برنامه‌ها می‌تواند موجب هم‌گرایی منطقه‌ای شود.

رییس جمهور از امیر علی‌شیر نوایی، به عنوان یک دانشمند بزرگ یاد کرد و نقش هرات را به عنوان شهری که در شکل‌گیری شخصیت این دانشمند ‌کمک کرده ارزنده خواند.

محمداشراف غنی گفت آثار امیرعلی‌شیر نوایی به دو زبان ترکی و پارسی دری نگاشته شده و پیوند زبان ترکی و پارسی دری ناگسستنی است.

هم‌چنان مقام‌های ارشد جمهوری ازبکستان روابط دو کشور را دوستانه عنوان و تاکید کردند برای گسترش آن تلاش خواهند کرد.

عصمت ارگشوف، نماینده ویژه رییس جمهور ازبکستان در امور افغانستان، در نشست بازخوانی اندیشه‌های امیرعلی‌شیر نوایی گفت به زودی کشورش روابط تجارتی را با ولایت هرات آغاز می‌کند و کنسولگری کشورش در هرات فعال خواهد شد.

او افزود کنسولگری ازبکستان در هرات، به درخواست سید وحید قتالی، والی هرات گشایش خواهد یافت.

نماینده ویژه رییس جمهور ازبکستان تأکید می‌کند هم اکنون کنسولگری این کشور در شهر مزار شریف فعالیت دارد و هرات هم برای‌شان بیگانه نیست و هرات را وطن دوم خود می‌داند. او آرزو کرد فرهنگیان دو کشور اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی را به نسل جوان آموزش دهند و از آثار ارزش‌مند این دانش‌مند بزرگ استفاده کنند.

در نخستین روز نشست بین‌المللی بازخوانی اندیشه‌های امیر علی‌شیر نوایی، کتاب پنج جلدی خمسه او که به ابتکار رییس جمهوران افغانستان و ازبکستان به چاپ رسیده است نیز در اختیار برگزارکنند‌گان این مراسم گذاشته شده تا در روزهای بعدی آن را برای مهمانان داخلی و خارجی توزیع کنند.

شب نخست این سمپوزیم شب فرهنگی خواهد بود که این بزم فرهنگی با حضور مهمانان داخلی و خارجی در ارگ باستانی هرات با موسیقی خراسانی و شعرخوانی برگزار می‌شود.

روز دوم به گشایش نمایشگاه صنایع دستی و آثار هنری متعلق به دوره‌ی تیموریان اختصاص داده شده است و در صحن اداره اطلاعات و فرهنگی هرات تا روز پایانی این سمپوزیم که روز جمعه، بیستم حمل خواهد بود ادامه می‌یابد. روز پایانی این نشست بین‌المللی، روز گردش‌گری خواهد بود که مهمانان داخلی و خارجی از جاذبه‌های باستانی و تاریخی ولایت هرات دیدن می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.