• انتشار: 1 مارس 2021
  • ساعت: 11:25
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 54823
پرینت
اولین جلسه شورای عالی زنان برگزار شد

غنی: امروز بر نقش کلیدی زنان تاکید می شود

رئیس جمهور غنی در اولین جلسه شورای عالی زنان گفت امروز دیگر مثل دیروز زنان نقش دوم ندارند بلکه نقش آنها کلیدی ست.

نخستین جلسه شورای عالی زنان به ریاست رئیس جمهور غنی ( یکشنبه، ۱۰ حوت‌) در ارگ برگزار شد.

در این جلسه، ابتدا بانوی اول کشور در رابطه با ایجاد شورای عالی زنان، گفت: «ایجاد این شورا، ثابت می سازد که دولت حامی زنان است و با این قدم بزرگ، زمینه پیشرفت آنان در سطوح تصمیم گیری فراهم می گردد.»

وی افزود ایجاد شورای عالی زنان یک اقدام تاریخی بوده که زمینه دسترسی زنان را به رهبری دولت فراهم ساخته است.

وی تاکید کرد شورای عالی زنان به تأسی از فرمان شماره (۵۵) مؤرخ ۲۲/۵/۱۳۹۹ مقام عالی ریاست جمهوری اسلامی افغانستان به منظور تطبیق تعهدات و دریافت راه های حل مشکلات زنان در عرصه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و حقوقی ایجاد گردید

موصوف گفت برای برگزاری نخستین جلسه شورای عالی زنان دو نشست مشورتی در سرتاسر کشور برگزار گردیده و نظریات اشتراک کننده گان و پیشنهادات آنان اخذ و موضوعات اجنداء اولویت بندی شده که اجندای امروزی در خصوص نقش زنان در پروسۀ صلح می باشد.

رییس جمهور تصریح کرد در گذشته تمرکز روی نقش دومی زن بوده، اما امروز تاکید روی نقش کلیدی زن به عنوان زن افغان و زن شهروند دارای حقوق مساوی با مردان میباشد که این خود یک اصل مسلم قانون اساسی کشور است.

در ادامه جلسه طبق اجندا، معین حقوق بشر و جامعه مدنی وزارت دولت در امور صلح، سیر اقدامات زنان در راستای روند صلح و معاون شورای عالی مصالحه طرح چگونگی ایجاد صلح اجتماعی را ارائه نمودند.

در اخیر جلسه، رئیس جمهور گفت که هیچ مذاکرۀ صلح آسان نیست، باید زودتر از تشریفات به موضوعات اصلی مذاکرات برویم و این کار دولت است که زمینه تطبیق صلح را فراهم سازد. وی افزود: راه حل سیاسی که موجب صلح پایدار و با عزت گردد، هدف کلیدی ما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.