• انتشار: 13 دسامبر 2020
  • ساعت: 09:43
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 51915
پرینت

غنی: افغانستان یکی از آسیب پذیرترین کشورها از نظر تغییرات اقلیمی ست

آقای غنی که شب گذشته (شنبه، ۲۲ قوس)، در نشست آنلاین «تغییر اقلیم» سخن می‌گفت افزود چرخه‌‌ی خشک‌سالی در افغانستان، به گونه‌ی قابل‌ملاحظه‌ای کوتاه‌تر شده و از ۳۳ سال یک‌ بار، به پنج سال یک‌ بار کاهش یافته است.

رییس‌جمهور غنی، گفت افغانستان، یکی از آسیب‌پذیرترین کشورهای جهان از نقطه نظر تغییرات اقلیمی است.

آقای غنی که شب گذشته (شنبه، ۲۲ قوس)، در نشست آنلاین «تغییر اقلیم» سخن می‌زد، گفته است که چرخه‌‌ی خشک‌سالی در افغانستان، به گونه‌ی قابل‌ملاحظه‌ای کوتاه‌تر شده و از ۳۳ سال یک‌ بار، به پنج سال یک‌ بار کاهش یافته است.

به گفته‌ی او، در حال حاضر باران‌های فصلی در افغانستان، به جای زمستان، در فصل بهار صورت می‌گیرد که پیامد آن سیلاب‌های مرگ‌بار و فرسایش شدید خاک است.

آقای غنی افزود باور بر این است که در جریان چهل سال پسین، ساحات جنوب شرقی افغانستان، یک‌و‌نیم درجه گرم‌تر شده است و از بین بردن بی‌رویه‌ی جنگلات نیز یکی دیگر از عواقب جنگ چهار دهه‌‎ی گذشته بوده است.

او گفت: «افغانستان دارای ظرفیت عظیمی برای تولید انرژی پاک و ایجاد صنعت سبز است و دارای منابع وافر آفتاب، آب و باد است که در صورت مدیریت درست، ظرفیت مجموعی تولید سه‌صد هزار میگاوات برق را دارا است.»

رییس‌جمهور، تاکید کرد انرژی سبز می‎تواند منجر به تحرک صنعت سبز در افغانستان شود و کار در این راستا جریان دارد.

او گفت پروژه‌های منطقه‌ای انرژی مانند پایپ لاین گاز تاپی و لین انتقال انرژی کاسا یک‌هزار در حال تطبیق اند.

آقای غنی گفت: «ما در حال ساخت ایستگاه‌های برق آبی در سراسر کشور بوده و ظرفیت های کشور در عرصه منابع آفتابی و بادی را مورد سنجش و بررسی قرار می‎دهیم. علاوه بر آن، امضا موافقت‌نامه‌ی اخیر با شرکت زیمنس انرژی، به ما امکان می‌دهد که به مرکز تولید انرژی قابل‌اتکا و پایدار با قیمت مناسب در منطقه مبدل شویم.»

او تاکید کرد تغییر اقلیم نه تنها یک مشکل در سطح ملی، بلکه در سطح جهانی است و رفع آن نیازمند تلاش‌های جمعی منطقه‌ای و جهانی می‌باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.