• انتشار: 9 جولای 2017
  • ساعت: 14:53
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22422
پرینت

غنی: افغانستان هنوز به کمک جامعه جهانی نیاز دارد

نشست مشترک بورد نظارت و انسجام بین افغانستان و کشورهای تمویل‌کننده امروز(یک‌شبنه ۱۸ سرطان) در ارگ ریاست جمهوری در کابل پایتخت افغانستان برگزار شد.

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری ضمن قدردانی از کمک‌های جامعه‌جهانی در بخش‌های مختلف در افغانستان گفت که افغانستان در حال حاضر در بخش‌های مختلف برای کار نیاز دارد و نیازمند کمک‌های جامعۀ جهانی‌ است.

محمد اشرف غنی اضافه کرد که شما با ما متحد بودید و این عمل را در نشست بروکسل و پروسۀ کابل نشان دادید.

آقای غنی در ادامه گفت: در وزارت مالیه هرچند مشکل‌های زیادی در این بخش وجود داشت اما اقدام‌های مناسب را در دو نیم سال گذشته در عرصه جمع‌آوری عواید و رشد اقتصادی کشور انجام داده‌است..

رییس جمهور غنی دربخش تامین امنیت شهروندان، سفارت‌خانه‌ها، سکتورهای خصوصی و سرمایه‌گذران گفت که نگرانی مشروع شما از جمله اولویت کاری ماست و به دولت شش ماۀ دیگر در بخش تامین امنیت‌تان وقت بدهید.

رییس جمهور غنی، حمله مرگ‌بار چهار شنبه سیاه را یک حملۀ بالای فرهنگ سیاسی جهانی خواند و گفت که اگر تروریست‌ها از سوی کشورهای مختلف حمایت گردد، فراتر از مرزهای کشورها خواهند رفت.

آقای غنی در این نشست، به آوردن اصلاحات در وزارت امور داخله تاکید کرد و گفت که اولویت‌های اول ما به‌ جودآمدن صلح سرتاسری و اطلاحات در نهادهای امنیتی است.

رییس جمهور غنی همچنان تاکید کرد که تامین صلح در کشور نه‌ تنها برای خودمان، بل‌که برای امنیت جهانی خیلی مهم است و تلاش‌های ما در این بخش جریان دارد.

در عین حال نمایندۀ سازمان ملل متحد در افغانستان در این نشست گفت که ارزیابی این نهاد از کارهای که توسط کمک‌های کشورهای خارجی انجام شده جریان دارد و افزود که پیش‌رفت در افغانستان با وجود تمام مشکلات امکان‌پذیر است.

سرپرست سفارت امریکا نیز با گفتن این که علت عدم انکشاف افغانستان نبود امنیت نیست، افزود که دلیل، موجودیت فساد اداری، حاکمیت ضعیف قانون، نبود حمایت از سکتورهای خصوصی و نبود اقتصاد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.