• انتشار: 23 ژانویه 2020
  • ساعت: 11:28
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 41086
پرینت

غنی: افراد طالبان از جنگ خسته اند اما رهبرانشان در عیش و نوش هستند

آقای غنی در بحثی با عنوان (افغانستان در روایت منطقه ای و جهانی) در حاشیه‌ی نشست مجمع جهانی اقتصاد در سویس، گفت: «جنگ‌جویان طالب از جنگ خسته اند؛ اما رهبران این گروه در دوحه مذاکره می‌کنند، چهارمین یا پنجمین همسر خود را گرفته اند، از زندگی لذت می‌برند و به یک سرمایه‌گذار تبدیل شده اند.»

رییس‌جمهور غنی، تأکید کرد جنگ‌جویان طالب، از جنگ خسته شده اند، اما رهبران این گروه، سرمایه‌گذاری کرده و در عیش‌ونوش خود غرق هستند.

آقای غنی، روز گذشته چهارشنبه (۲ دلو) در بحثی با عنوان (افغانستان در روایت منطقه ای و جهانی) در حاشیه‌ی نشست مجمع جهانی اقتصاد در سویس، گفت: «جنگ‌جویان طالب از جنگ خسته اند؛ اما رهبران این گروه در دوحه مذاکره می‌کنند، چهارمین یا پنجمین همسر خود را گرفته اند، از زندگی لذت می‌برند و به یک سرمایه‌گذار تبدیل شده اند.»

او، بر پایان جنگ در افغانستان تأکید کرد و گفت: «قدرت طالبان منفی و خشونت‌بار است، این وضعیت باید پایان یابد.»

این در حالی است که گفت‌وگوهای صلح در جریان چند مدت گذشته، جدی شده است. گروه طالبان، با کاهش خشونت موافقت کرده است. طالبان، همچنان ابراز امیدواری کرده که تا پایان ماه جاری، توافق‌نامه‌ی صلح میان این گروه و ایالات متحده‌ی امریکا به امضا برسد.

با این حال، ریاست‌جمهوری تأکید می‌کند مردم افغانستان خواهان کاهش خشونت نه، بلکه برقراری آتش‌بس استند.

آقای غنی، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت او برای افغانستان برنامه دارد؛ اما حامد کرزی و عبدالله عبدالله، هیچ‌گونه‌ برنامه‌ی قابل تطبیقی ندارند.

او بدون اشاره به کشور خاصی، گفت شماری از دولت‌ها با عناصری که ثبات افغانستان را بر هم می‌زنند، همکاری می‌کنند.

این در حالی است که حکومت افغانستان، همواره پاکستان را به حمایت از گروه‌های تروریستی در افغانستان متهم کرده است؛ اتهامی که پاکستان بارها آن را رد کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.