• انتشار: 6 سپتامبر 2019
  • ساعت: 02:07
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 37461
پرینت

غنی استعفای استانکزی را پذیرفت

به دنبال کشته شدن چهار برادر در حمله نیروهای امنیتی در ننگرهار معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، استعفا داد و غنی این استعفا را پذیرفت.

محمداشرف غنی رییس جمهور نیز اعلام کرد استعفای آقای استانکزی را پذیرفته است.

آقای استانکزی از سال ۲۰۱۶ به این طرف، رییس امنیت ملی کشور بود.

استعفای آقای استانکزی، در پی کشته شدن چهار غیرنظامی در یک عملیات نیروی ویژه اداره امنیت ملی در ولایت ننگرهار صورت گرفته است.

آقای غنی در نشستی ویژه‌ای که در رابطه به بررسی این عملیات با مسوولان امنیتی برگزار کرد، گفت در این عملیات، “چندین جوان به شکل بی‌رحمانه کشته شده اند.”

آقای غنی در صفحه توییترش نوشته است: “به عنوان یک دولت مسئول، تلفات غیرنظامیان برای ما قابل تحمل نیست. متاسفانه استعفای رییس امنیت ملی، آقای استانکزی را پذیرفتم. او در بخش‌های دیگر کارش موفق بود.”

آقای غنی گفت اگرچه در گذشته اقداماتی برای آوردن اصلاحات در چگونگی عملیات‌ نظامی صورت گرفته، اما برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان کافی نبوده است.

او گفت: “مسوولین برای جلوگیری از این حوادث کوتاهی کرده اند. چند لحظه پیش، با تاسف زیاد، استعفای جناب استانکزی، رییس سابق امنیت ملی را منظور کردم.”

کشته شدن چهار غیرنظامی در عملیات نیروهای امنیتی در شهر جلال‌آباد، با تظاهرات مردم محل دنبال شد و مظاهره کنندگان اجساد کشته شدگان را با خود به مقر ولایت ننگرهار آوردند.

معصوم استانکزی

محمد معصوم استانکزی در سال ۱۳۷۷ در ولسوالی محمد آغه ولایت لوگر در جنوب افغانستان به دنیا آمده است.

او تحصیلاتش را تا سطح دکترا در رشته مهندسی ساختمانی ادامه داده است. گفته می‌شود که او در انستیتوت مخابرات هم تحصیل کرده و آموزش های نظامی نیز دیده است.

آقای استانکزی پیش از این در پست های وزارت مخابرات و مشاور رئیس جمهوری در زمان حکومت حامد کرزی رییس جمهوری پیشین کشور، رییس دبیرخانه شورای عالی صلح و وزارت دفاع نیز کار کرده است.

اخیراً پس از حملات پی در پی در نقاط مختلف افغانستان و ناکامی در جلوگیری از آن آقای استانکزی تحت فشار شدید برای استعفا قرار داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.