• انتشار: 4 دسامبر 2016
  • ساعت: 17:40
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 15913
پرینت

غنی از پاکستان خواست تا پول کمکش به افغانستان را خرج مبارزه با تروریسم کند

محمد اشرف غنی رئیس جمهوری در حاشیه کنفرانس “قلب آسیا” در هند گفت که ۵۰۰ میلیون دالری را که پاکستان برای بازسازی افغانستان وعده داده، بهتر است خرج نابودی سلولهای تروریستی در پاکستان کند.

غنی امروز یکشنبه در سخنرانی خود در ششمین کنفرانس “قلب آسیا – روند استانبول” در شهر امریستار هند به تهدیدات تروریستی و توسعه زیرساخت ها به عنوان بحث های کلیدی تمرکز کرد. او با اشاره به آنچه موج جدید تروریسم و خشونت سیاسی در منطقه می خواند، گفت: «ما باید با ارواح خبیثه در نطفه مقابله کنیم.”

غنی با اشاره به سرتاج عزیز، مشاور امنیت ملی پاکستان گفت: «پاکستان سخاوتمندانه ۵۰۰ میلیون دالر برای بازسازی افغانستان وعده داده است. این پول، آقای عزیز، به خوبی می تواند برای مقابله با افراطی گری استفاده شود چون بدون صلح هیچ کمکی به کار مردم افغانستان نمی آید».

کنفرانس “قلب آسیا – روند استانبول” متشکل از ۱۴ کشور به شمول ترکیه، چین، روسیه، ایران و عربستان سعودی، به عنوان یک همکاری منطقه ای برای بازسازی افغانستان است.

غنی در ادامه گفت که هزینه زیادی با مرگ افراد و از دست دادن فرصت ها، پرداخت می شود. رئیس جمهور افغانستان فهرستی از پنج چالش اساسی ارائه کرد. او اولویت اول را شبکه های اقتصادی جنایتکار عنوان کرد که بر قاچاق مواد مخدر و انسان تمرکز دارند و زمینه را برای سیاست جنایی آماده می کنند.

غنی در سخنرانی خود مسئله دوم را وجود ۳۰ گروه تروریستی در افغانستان عنوان کرد که برای بی ثبات ساختن این کشور، منطقه و جهان فعالیت می کنند.

در ادامه سخنانش، رئیس جمهوری به عملیات های اردوی پاکستان علیه شبکه های افراطی در این کشور اشاره کرد و گفت هرچند که دستاوردهای بزرگی داشته اما گزینشی بوده است.

غنی گفت: «پاسخ کشورها به این مسئله مهم است اما برخی کشورها مکانی امن برای این شبکه ها می سازند و با آنها با شکیبایی رفتار می کنند».

او همچنان از کاکازاده، یکی از رهبران کلیدی طالبان اخیرا نقل قول کرد که گفته است اگر شورشیان مکان امن در پاکستان نمی داشتند، این گروه حتا یک ماه هم دوام نمی آورد.

رئیس جمهوری گفت که برای پایان ناآرامی در افغانستان به مشارکت و گفتگوهای فشرده نیاز می رود.

در نشست امریستار ۱۴ کشور حامی بازسازی افغانستان از جمله ایالات متحده، بریتانیا، کانادا، آسترالیا، جاپان، ناروی، و اتحادیه اروپا حضور دارند/DW.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.