• انتشار: 3 اکتبر 2017
  • ساعت: 16:31
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 24837
پرینت

عواید سکتور مخابرات در سال روان نزدیک به ۹ میلیارد افغانی بوده است

وزارت مخابرات و تکنالوژی اعلام کرده که امسال دولت از بخش مخابرات حدود ۹ میلیارد افغانی عواید کسب کرده است.

 

شهزاد آریوبی، سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی امروز سه شنبه ۱۱ میزان در نشستی خبری گفت که مجموع عواید امسال دولت در بخش مخابرات تا اخیر سنبله سال روان به ۸٫۸۷۶ میلیارد افغانی بوده است.

آریوبی هم چنین گفت عواید افغان تیلیکام در سال ۱۳۹۵ بیشتر از ۷ میلیارد بوده و انتظار دارند تا پایان سال مالی ۱۳۹۶، عواید آن بیشتر از سال گذشته شود.

سرپرست وزارت مخابرات افزود که ۳۱۹ تن از مامورین ریاست‌های مرکزی و ولایتی به بورسیه ‌های آموزشی هندوستان ۳۸ تن دیگر به بورسیه های آموزشی چین معرفی شده اند.

آریوبی افزود:« ۴۴ پروسه عرضه خدمات عامه مطالعه، ترسیم و کتگوری گردیده و از جمله جواز کار اتباع داخلی، جواز کار اتباع خارجی، پروسه توزیع پاسپورت، تمدید پاسپورت، تمدید ویزه برای اتباع خارجی، مالیه دهنده گان کوچک، مالیه دهنده گان متوسط، مالیه دهنده گان بزرگ، تقاعد، حقوق شهدای ملکی و نظامی، حقوق معلولین و نظامی در حال نهایی شدن است.»

بر بنیاد گفته های سرپرست وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، طرح قانون ادارهء آسان خدمت تدوین گردیده و فعلا در وزارت عدلیه تحت بررسی قرار دارد.

آریوبی گفت که تدوین قانون جرایم سایبری که شامل کود جزای افغانستان شده است، تسوید مقرره تبدیل سیستم از انالوگ به دیجیتل که با عملی شدن آن سرمایه گذاری درین بخش به حدود ٣٠٪‏ افزایش خواهد یافت و هم چنین استخدام ۳۰ درصد جوانان، از دیگر دستاوردهای این وزارت به شمار می رود.

پیشرفت شبکه فایبر نوری به امتداد ١٠٠٠ کیلومتر به ٢۵ ولایت افغانستان، امضای سند چهارجانبه که بر اساس آن پروژه سیستم کیبلی از طریق راه ابریشم کشور های چین، افغانستان، تاجیکستان و کرغزستان وصل می شود از فعالیت های بوده است که این وزارت به آن نایل آمده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.