- خبرگزاری رها - https://rahapress.af -

عملی شدن مفاد توافق نامه صلح دوحه مورد تأکید قرار گرفت

مایک پومپئو، وزیر خارجه‌ی امریکا، از طریق ویدیو کنفرانس، با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان، در مورد پروسه‌ی صلح گفت‌وگو کرده است.

سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در برگه‌ی تویترش نوشت این گفت‌وگو، روز گذشته (دوشنبه، ۹ سرطان)، صورت گرفته و در جریان آن، دو طرف در مورد تطبیق توافق‌نامه‌ی صلح دوحه، خروج نیروهای خارجی، تبادله‌ی زندانیان، کاهش خشونت‌ها و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، صحبت کرده اند.

ملا عبدالغنی برادر، در این دیدار گفت تأخیر در پروسه‌ی تبادله‌ی زندانیان، سبب تأخیر در آغاز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی شده است.

او افزود ایجاد پاسگاه‌های امنیتی در مناطق زیر کنترل طالبان، سبب افزایش خشونت‌ها شده است.

این در حالی است که حکومت افغانستان، همواره از گروه طالبان خواسته تا برای آغاز مذاکرات بین‌الافغانی، خشونت‌ها را کاهش بدهد؛ خواستی که از سوی طالبان پذیرفته نشده است.

در تازه‌ترین مورد، در نتیجه‌ی شلیک راکت از سوی هراس‌افگنان طالب در ولسوالی سنگین ولایت هلمند، ۲۵ غیرنظامی کشته شدند و ۲۰ نفر دیگر زخم برداشتند.

گروه طالبان، در حالی به خشونت‌ها ادامه می‌دهد که قرار است پس از تبادله‌ی پنج هزار زندانی طالب با یک هزار زندانی دولتی، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی آغاز شود.

به گفته‌ی منابع، قرار است نخستین دور گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، در دوحه، پایتخت قطر برگزار شود.