• انتشار: 30 آوریل 2016
  • ساعت: 17:54
  • سرویس: امنیت و جرایم
  • کدخبر: 9098
پرینت
رئیس ستاد ارتش:

عملیات “عمری” طالبان ناکام ماند

مقام های وزارت دفاع ملی می گویند که عملیات شفق باعث شد که عملیات “عمری” گروه تروریستی طالبان ناکام بماند.

 

گروه تروریستی طالبان حدود یک ماه پیش اعلام کرده بود که با فرارسیدن فصل بهار عملیات عمری خود را آغاز می کند و فشارهایی را بر دولت وارد خواهد کرد.

ستر جنرال قدم شاه شهیم، رئیس ستاد ارتش، بعد از ظهر امروز (شنبه) در یک نشست مشترک خبری اما گفت که وزارت دفاع در بخش های سیاسی و نظامی پیشرفت کرده و توانسته عملیات عمری گروه تروریستی طالبان را ناکام کند.

آقای شهیم گفت که عملیات شفق که مکمل کننده پلان نظامی پنج ساله بود؛ باعث شد تا دشمن در تمام نقاط کشور به شدت سرکوب شود و مورال خود را از دست بدهد.

او تصریح کرد که در این عملیات تعدادی زیادی از نیروی دشمن کشته و اسیر شده است. قاری سلیم فرمانده ارشد طالبان نیز در نتیجه عملیات شفق در کندز دستگیر شد.

شهیم همچنان در قسمت دیگر از سخنان خود گفت: سخنانی را که رئیس جمهوری در نشست روز سه شنبه شورای ملی ارایه کرد باعث تقویه روحیه نیروهای امنیتی شده است. اکنون روحیه نیروهای امنیتی در میادین جنگی بالا است.

شهیم همچنان یاد آور شد که برای اینکه قدرت تحرک را از دشمن بگیریم، عملیات مختل کننده را در بدخشان راه اندازی کردیم اما وضعیت جوی اجازه عملی سازی عملیات را به ما نداده است و بزوی جهت پاک سازی دشمن از بدخشان این پلان ها را عملی و تطبیق میکنیم.

در همین حال فیض الله ذکی، معاون امنیت ملی نیز در این نشست گفت که مقامات حکومت وحدت ملی شام امروز در خصوص راکت پراگنی های نظامیان پاکستان در ولسوالی های هم سرحد با آن کشور جلسه برگزار می کنند و موقف خود را دراین زمینه اعلام میدارد.

آقای ذکی تصریح کرد که تجاوز در خاک وطن به هیچ شکل تحمل نمی شود، پاسخ تجاوز واضح و روشن است که اقدامات قاطع در دفاع از حاکمیت ملی و تمامیت ارضی از سوی دولت ها باید روی دست گرفته شود.

روز گذشته رییس جمهوری به نماینده دایمی کشور در سازمان ملل نیز گفته بود که شکایتی را علیه کشور پاکستان تنظیم کند.

ذکی همچنان از افزایش اعتماد جامعه جهانی نسبت به حکومت افغانستان نیز خبر داد و افزود که دو سال قبل این اعتماد در حالت صفری خود قرار داشت، اما اکنون جامعه جهانی بار دیگر به صورت منسجم از حکومت افغانستان حمایت می کند.

در همین حال لوی پاسوال عبدالرحمان رحمان در این نشست مشترک خبری گفت که اخیراً گراف جرایم در برخی از ولایات سیر صعودی را پیموده است.

آقای رحمان افزود که بالمقابل سطح دستگیری مجرمان نیز افزایش یافته و تا ۸۵ درصد آنان دستگیر شده است.

او همچنان به قضیه اباسین زازی اشاره نمود و خاطر نشان کرد که در این قضیه۱۲ تن در ولایت کابل و پکتیا از سوی وزارت امور داخله و امنیت ملی دستگیر و به نهاد های عدلی و قضایی سپرده شده است.

محمد نادر یما، سرپرست ارگان های محلی نیز در این نشست اظهار داشت که اخیراً بنا بر دستور رئیس جمهور اصلاحات در سیستم قضایی بوجود آمده است.

او افزود که اصلاحات بوجود آمده سبب شد تا نحوه عرضه خدمات قضایی به شکل چشم گیر بهبود یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.