• انتشار: 10 اکتبر 2019
  • ساعت: 12:41
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 38545
پرینت

عملیات زمینی ترکیه در شمال سوریه آغاز شد

وزارت دفاع ترکیه از آغاز ورود زمینی نیروهای نظامی این کشور به شمال سوریه برای ایجاد منطقه امن در این کشور خبر داد.

ارتش ترکیه شام چهارشنبه (۱۷ میزان) پیشروی به سمت مرز سوریه را آغاز و از مرز این کشور عبور کرد.

وزارت دفاع ترکیه طی بیانیه‌ای که در  توییتر منتشر شده است، اعلام کرد عملیات زمینی ارتش این کشور در داخل خاک سوریه آغاز شد و نیروهای ترکیه در حال پیشری در خاک سوریه هستند.

در این بیانیه آمده است:”نیروهای مسلح ترکیه و ارتش ملی سوریه عملیات زمینی خود در شرق در چارچوب عملیات “چشمه صلح” را آغاز کردند.”

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه عصر چهارشنبه از آغاز عملیات نظامی این کشور در شمال شرق سوریه خبر داد و به دنبال آن جنگنده‌های ترکیه برخی مواضع شبه نظامیان “یگان‌های مدافع خلق” (ی.پ.گ) را که در لیست سیاه آنکارا قرار دارد، در سوریه هدف قرار داد.

ترکیه قصد دارد با ایجاد منطقه امن به طول بیش از ۲۳۰ کیلومتر و عرض ۳۰ الی ۴۰ کیلومتر در امتداد مرزهای سوریه، علاوه بر دور کردن این شبه‌نظامیان، زمینه را برای اسکان دو میلیون ۳۰۰ هزار آواره سوری ساکن ترکیه ایجاد کند.

دولت سوریه از این تصمیم ترکیه به شدت انتقاد کرده و آن را اشغالگری جدید خوانده است. ایران و روسیه نیز در باره تبعات این عملیات ترکیه هشدار داده‌اند به ویژه اینکه می‌تواند فرآیند راه‌حل سیاسی در ادلب را تحت‌الشعاع قرار دهد.

همچنان اقدام یکجانبه ترکیه با محکومیت گسترده روبرو شده و از جمله اتحادیه اروپا این کشور را ترغیب کرده به این عملیات پایان دهد.

دیپلمات‌های اروپایی گفته‌اند که شورای امنیت سازمان ملل متحد به درخواست فرانسه و بریتانیا امروز پنج‌شنبه ۹ اکتبر برای بررسی وضعیت در شمال سوریه جلسه اضطراری برگزار می‌کند.

از سوی دیگر نیروهای دمکراتیک سوریه (اس دی اف) که تحت هدایت کردهاست پیشتر قول مقاومت در برابر پیشروی ترکیه را داده بود و یک سخنگوی این نیرو اکنون می گوید آنها حمله زمینی ترکیه را دفع کرده اند.

نیروهای کردی در جنگ امریکا علیه داعش در سوریه، همکاری زیادی با امریکا داشتند و حال گفته می‌شود که واشنگتن به نیروهای تحت حمایت اش در مقابل ترکیه پشت کرده است.

مایک پومپئو وزیر امور خارجه امریکا در مصاحبه ای با شبکه “پی بی اس” امریکا گفت واشنگتن چراغ سبزی به ترکیه برای حمله به کردها نداده است ولی درعین حال نگرانی های ترکیه را مشروع خوانده است.

او گفت: “این غلط است. امریکا به ترکیه چراغ سبزی نشان نداده. ما کماکان موضعمان این است که برای حفظ امنیت مردم امریکا در برابر این خطر لازم است انجام دهیم. این محدود به سوریه نیست. از عراق نشات می گیرد.

دهها کشور دیگر هم هستند که در آنها تهدید تروریسم اسلام تندرو کماکان وجود دارد. و ما، ایالات متحده امریکا، باید مطمئن شویم که نیروها و منابع خود را به نوعی توزیع کنیم که تهدید علیه آمریکا را کاهش بدهیم.”

پیشتر دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا که تصمیم یکشنبه شب او برای خارج کردن نیروهای امریکایی از شمال سوریه راه را برای این عملیات باز کرد، در بیانیه ای گفت که امریکا “این حمله را تایید نمی‌کند” و “برای ترکیه روشن کرده که این عملیات فکر بدی است.”

دومینیک راب وزیر خارجه بریتانیا ضمن ابراز “نگرانی جدی” درباره حمله ترکیه گفت این اقدام “خطر بی ثبات کردن منطقه، وخیم تر شدن وضعیت انسانی و تضعیف پیشرفت ها علیه داعش را به همراه دارد.”

ترکیه نام عملیات نظامی خود در شمال سوریه را “چشمه صلح” گذاشته است. شبه‌نظامیان متحد ترکیه در شمال سوریه هم در این عملیات شرکت دارند.

روز چهارشنبه چندین شهر و روستا در شمال سوریه هدف حمله جنگنده‌های ترکیه و همین طور گلوله‌باران توپخانه‌ای قرار گرفته‌اند. بنابر گزارش‌ها جنگنده‌های ترکیه اهدافی را از جمله در راس‌العین (سرکانی) و تل ابیض بمباران کرده‌اند.

دولت ترکیه می‌گوید به دنبال ایجاد یک “منطقه امن” در مرز سوریه در داخل خاک این کشور است و قصد دارد نیروهای کرد را که “گروه تروریستی” می‌خواند از این منطقه خارج کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.