• انتشار: 26 آگوست 2020
  • ساعت: 02:18
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 47719
پرینت

عملیات دستگیری کرام الدین کریم چگونه انجام شد؟

باشند‌گان این ولایت می‌گویند آنان حامی و طرف‌دار مجرمان نیستند، اما عدم هماهنگی حکومت مرکزی با حکومت محلی پنجشیر سبب شد باشند‌گان «سنگانه» علیه نیروهای امنیتی سلاح بردارند.

یک منبع می‌گوید که در عملیات نیروهای ارتش و پولیس، به‌منظور بازداشت کرام‌الدین کریم، از چندین تانک زرهی و شش چرخ‎بال استفاده شده بود.

منابعی که نمی‌خواهند هویت‌شان فاش شود، می‌گویند یک شب قبل از انجام این عملیات، رئیس تحقیقات جرم‌های جنایی وزارت داخله همراه با فرمانده نیروهای ویژه این وزارت برای بررسی وضعیت امنیتی پنجشیر به این ولایت سفر کرده بودند.

به گفته این منابع، این دو مقام وزارت داخله شب را در پنجشیر می‌گذرانند و در نیمه‌های شب دوم سفر آنان به این ولایت، ده‌ها سرباز نیروهای ویژه با تانک‌های زرهی و چرخ‌بال‌های کماندو وارد پنجشیر می‌شوند.

نیروهای ویژه پس از ورود به پنجشیر، تحت فرمان رئیس تحقیقات جرم‌های جنایی وزارت امور داخله، عملیات‌شان را برای بازداشت کرام‌الدین کریم آغاز و خانۀ او را در روستای «سنگانه»، مرکز ولایت پنجشیر، محاصره می‌کنند.

پس از محاصرۀ خانه آقای کرام توسط نیروهای ویژه، مردم محل تفنگ بر می‌دارند و با این نیروها درگیر می‌شوند. گفته می‌شود در این درگیری چند تن زخم بر می‌دارند – شمار زخمیان این درگیری تا هنوز روشن نیست – و نیروهای ویژه مجبور به ترک ساحه می‌شوند.

فرماندهی پولیس ولایت پنجشیر در مورد این درگیری چیزی نمی‌گوید، اما گفته شده سرپرست فرماندهی پولیس این ولایت به‌منظور ارائه معلومات در مورد این عملیات، به کابل فراخوانده شده است.

محمد امین صدیقی، معاون والی پنجشیر تأیید می‌کند عملیات بازداشت کرام‌الدین کریم در این ولایت با نیروهای زمینی و هوایی انجام شد و هیچ‌گونه همآهنگی با حکومت محلی پنجشیر در این مورد نشده بود.

به گفته آقای صدیقی، ریاست دادستانی استیناف ولایت پنجشیر گفته، در صورتی که حکم بازداشت کرام‌الدین کریم برای آنان ارسال می‌شد، نیازی به این همه ساز و برگ نظامی نبود.

عملیات نیروهای ویژه برای بازداشت کرام‌الدین کریم با واکنش تند مردم پنجشیر همراه بود. باشند‌گان این ولایت می‌گویند آنان حامی و طرف‌دار مجرمان نیستند، اما عدم هماهنگی حکومت مرکزی با حکومت محلی پنجشیر سبب شد باشند‌گان «سنگانه» علیه نیروهای امنیتی سلاح بردارند.

یکی از باشندگان پنجشیر به رسانه ها گفت زمانی که نیروهای ویژه خانه آقای کریم را محاصره می‌کنند، مردم محل نمی‌توانند تشخیص دهند که این نیروها مربوط دولت است و یا گروه‌های تروریستی.

باشندگان پنجشیر می‌گویند راه‌اندازی چنین عملیاتی برای بازداشت یک فرد، در ولایت امنی نظیر پنجشیر، همگان را شوکه کرده بود.

کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال متهم به آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالیست کشور است. دادگاه نیز وی را در جلسات غیابی مجرم شناخته و محکوم به زندان کرده است. فدراسیون جهانی فوتبال نیز آقای کریم را از فعالیت‌های ورزشی برای «ابد» محروم کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.