سیاستِتیتر یک

عملکرد ضعیف طالبان و دلسردی کمک کنندگان؛ تنها نیمی از مبلغ درخواستی سازمان ملل جمع شد

یک کنفرانس بین المللی که برای جمع آوری کمک های بشردوستانه برای افغانستان به میزبانی سازمان ملل، آلمان، انگلیس و قطر روز گذشته (پنجشنبه ۱۱ حمل) برگزار شد، توانست تنها نیمی از مبلغی که سازمان ملل انتظار داشت را جمع آوری کند.

سازمان ملل متحد پیش از برگزاری این کنفرانس اعلام کرده بود که برای کمک به جلوگیری از بحران در افغانستان به ۴٫۴ میلیارد دالر برای سال ۲۰۲۲ نیاز دارد، که اما در این نشست توانست تنها ۲٫۴ میلیارد دالر جمع آوری کند.

درخواست ۴٫۴ میلیارد دالری سازمان ملل برای کمک رسانی به افغانستان در یک سال، به گفته کارشناسان بزرگترین عملیات امدادرسانی این سازمان برای یک کشور در طول تاریخ می باشد.

گفته می شود که عملکرد ضعیف طالبان در قبال تعهدات شان نسبت به جامعه جهانی و مردم افغانستان به شمول بسته نگه داشتن مکاتب دخترانه یکی از عواملی بوده که کشورهای کمک کننده از خود دلسردی در جمع آوری کمک نشان داده اند.

در این نشست، انگلیس ۳۷۵ میلیون دالر، آلمان ۲۲۱٫۴۶ میلیون دالر، امریکا ۲۰۴ میلیون دالر، اتحادیه اروپا ۱۲۸ میلیون دالر و قطر نیز ۲۵ میلیون دالر متعهد شدند.

تمامی این کشورها همچنین اعلام کردند که این کمک ها به دست طالبان نخواهد افتاد.

آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنانی ضمن اعتراض شدید نسبت به بسته ماندن مکاتب دخترانه توسط طالبان، و اعلام اینکه حدود ۹۵ فیصد مردم افغانستان دسترسی به غذای کافی ندارند و ۹ میلیون نفر نیز در معرض خطر قحطی قرار دارند، گفت که کشورهای کمک کننده نباید مردم افغانستان را در چنین شرایطی رها کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا