اجتماعی

عمران خان: کمک به مردم افغانستان با به رسمیت شناختن طالبان تفاوت دارد

 عمران خان؛ نخست‌وزیر پاکستان با اشاره به فعالیت داعش در افغانستان گفت، تنها راه مقابله با این گروه‌های تروریستی، تشکیل یک دولت با ثبات در کابل است. به گفته او، داعش قادر به انجام حملات بین‌المللی است.

به نقل از اکسپرس تربیون، عمران خان این سخنان را امروز (یک شنبه، ۲۸ قوس) در سخنرانی خود در هفدهمین اجلاس فوق‌العاده وزیران امور خارجه سازمان همکاری‌ اسلامی (OIC) در اسلام‌آباد بیان کرد.

نخست‌وزیر پاکستان گفت بخش‌های صحی و آموزشی در افغانستان در حال نابودی است. او از جهان خواست که اقدامات فوری را انجام دهد زیرا افغانستان به سرعت به سمت یک بحران انسانی پیش می‌رود.

عمران خان هشدار داد اگر فورا اقدامی صورت نگیرد، افغانستان به سمت هرج و مرج پیش می‌رود. او گفت هر دولتی که نتواند به کارمندان دولتی، پزشکان و پرستاران حقوق بدهد، فرو می‌پاشد. عمران علاوه کرد هرج و مرج در افغانستان به نفع هیچ کسی نیست و «قطعاً این برای ایالات متحده مناسب نیست».

نخست‌وزیر پاکستان اضافه کرد به دلیل کمبود منابع، اگر دولت افغانستان قادر به مقابله با تروریزم نباشد، کشورهای دیگر نیز ممکن است با تأثیرات سرریز مواجه شوند.

عمران خان با اشاره به حضور دولت اسلامی (داعش) در افغانستان، گفت تنها راه مقابله با این گروه‌های تروریستی، یک رژیم با ثبات در کابل است. او گفت که داعش قادر به انجام حملات بین‌المللی است.

نخست‌وزیر از نمایندگان کشورهای اسلامی در پاکستان استقبال کرد و گفت: «طعنه‌آمیز است که اسلام‌آباد ۴۱ سال پیش نیز میزبانی کنفرانس OIC در مورد افغانستان بوده است».

وی افزود: «هیچ کشوری به اندازه افغانستان از درگیری رنج نبرده است».

عمران خان گفت وضعیت افغانستان نیز ناشی از سال ها حکومت فاسد، تعلیق کمک‌های خارجی، مسدودشدن دارایی‌های خارجی و سیستم بانکی ناکارآمد است که می‌تواند منجر به فروپاشی هر کشوری شود.

او گفت اگر جهان نتواند به موقع عمل کند، به «بزرگترین فاجعه ساخت دست بشر» منجر خواهد شد.

نخست‌وزیر عمران خان در ادامه گفت سازمان همکاری اسلامی مسئولیت بزرگی بر عهده دارد، «زیرا این وظیفه دینی ما نیز می‌باشد که از برادران رنج دیده افغان حمایت کنیم».

او از جهان خواست حمایت خود را از مردم افغانستان با طالبان مرتبط نسازند، بلکه باید به فکر ۴۰ میلیون افغانی باشند که به سمت فاجعه می‌روند.

عمران خان همچنین گفت که طالبان نیز باید درک کنند که تشکیل یک دولت فراگیر، احترام به حقوق بشر به ویژه حقوق زنان و عدم استفاده از خاک افغانستان برای تروریزم در سایر کشورها، راه را برای کمک‌های بین المللی هموار خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا