• انتشار: 17 مارس 2020
  • ساعت: 13:20
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 42563
پرینت

عمران خان: کشورهای ثروتمند در مقابله با کرونا به کشورهای فقیر کمک کنند

عمران خان گفت: «نگرانی من نسبت به فقر و گرسنگی است. جامعه جهانی باید به فکر بخشیدن بدهی برای کشورهایی مثل کشور ما که بسیار آسیب پذیر هستیم، باشد. این کار دست کم به ما در خصوص مقابله با ویروس کرونا کمک می‌کند.»

نخست وزیر پاکستان نسبت به تاثیرات ویرانگر ویروس کرونای جدید بر اقتصادهای کشورهای در حال توسعه اظهار نگرانی کرده به کشورهای ثروتمندتر هشدار داد خودشان را برای بخشیدن بدهی‌های کشورهای فقیرتر جهان آماده کنند.

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، در مصاحبه‌ با خبرگزاری اسوشیتدپرس از اظهارات اخیر رئیس جمهور افغانستان که در آنها تلویحا اسلام آباد را متهم به استفاده از شبه نظامیان افراطگرا برای پیشبرد اهدافش در سالهای گذشته کرده بود، انتقاد نمود.

عمران خان همچنین نسبت به تشدید خشونتها علیه مسلمانان در هند نیز انتقاد کرد و مجددا به دولت هند به دلیل قانون مناقشه برانگیز اخیرش برای اعطای شهروندی به اتباع غیرمسلمان سه کشور همسایه و نادیده گرفتن حقوق صدها میلیون نفر دیگر حمله کرد.

عمران خان همچنین خواستار برداشته شدن تحریمها علیه ایران نیز شد.

او خطاب به خبرنگار آسوشیتدپرس از محل مقر دولتش در اسلام آباد گفت: نگرانی من نسبت به فقر و گرسنگی است. جامعه جهانی باید به فکر بخشیدن بدهی برای کشورهایی مثل کشور ما که بسیار آسیب پذیر هستیم، باشد. این کار دست کم به ما در خصوص مقابله با ویروس کرونا کمک می‌کند.

عمران خان هشدار داد، اگر شیوع جدی ویروس در پاکستان رخ دهد، ممکن است تلاشهای دولت وی برای نجات اقتصاد کشورش از وضعیت سقوط به شکلی غیرقابل توقف نتیجه عکس بدهند.

نخست وزیر پاکستان خاطرنشان کرد: مشکل تنها منحصر به پاکستان نیست. من تصور می‌کنم که هند و همچنین کشورهای آفریقایی و نقاط دیگری نیز به همین مشکل بربخورند. اگر این ویروس گسترش یابد همه ما در زمینه امکانات بهداشتی درمانی به مشکل برخواهیم خورد. ما چندان از قابلیتهای لازم و منابع کافی برخوردار نیستیم.

اخیرا اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در اظهاراتی کنایه‌دار گفت، شبه نظامیان در کشورش به منظور نشان دادن تعهدشان به صلح باید خودشان را از زیر نفوذ پاکستان خارج سازند.

عمران خان این اظهارات اشرف غنی را “مایوس کننده” خوانده و گفت، خود وی از زمان رسیدن به ریاست جمهوری در همکاری تنگاتنگی با آمریکا به دستیابی به یک توافق صلح برای افغانستان کمک کرده است.

او تاکید کرد: پاکستان حالا یک شریک صلح برای آمریکا است و من همیشه اعتقاد داشته‌ام که پاکستان باید اینگونه باشد. پاکستان هرگز نمی‌بایست به عنوان مزدور کسی مورد سواستفاده قرار بگیرد، در حالی که قبلا پاکستان این وضعیت را داشت.

او خاطرنشان کرد، همواره با مشارکت کشورش در عملیات “جنگ با تروریسم” غربی‌ها مخالف بوده و این کار را اتلاف جان و پول پاکستانی‌ها می‌دانسته است.

عمران خان در ادامه این مصاحبه همچنین نسبت به تشدید خشونتهای هندوها علیه مسلمانان در هند هشدار داد و گفت: بدترین کابوس دنیا اتفاق افتاده است. یک حزب نژادپرست و افراطی که به برتری نژادی معتقد است کنترل یک کشور بیش از یک میلیارد نفری را به دست گرفته در حالی که سلاح اتمی نیز دارد. در این موقعیت من به سازمان ملل رفتم تا نسبت به خطر دولت نارندرا مودی، نخست وزیر هند و حزب ملی گرای افراطی‌اش هشدار بدهم.

عمران خان همچنین خواستار پایان دادن به تحریم‌های آمریکا علیه ایران به منظور کمک به ایران برای مقابله با شیوع ویروس کرونای جدید شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.