سیاست

عمران خان: پاکستان نمی تواند به تنهایی طالبان را به رسمیت بشناسد

عمران خان، نخست وزیر پاکستان، گفت اسلام آباد می خواهد موضوع به رسمیت شناختن طالبان یک پروسه جمعی باشد و اگر پاکستان اولین کشوری باشد که طالبان را به رسمیت بشناسد، فشارهای بین المللی علیه پاکستان افزایش می باید و اسلام آباد را از برنامه های تغییر اقتصادی اش باز می دارد.

عمران خان به «فرنچ دیلی بی فیگارو» گفت پاکستان نمی خواهد به واسطه به رسمیت شناختن طالبان در انزوای جهانی قرار گیرد.

عمران خان تاکید کرد افغان ها مردمی با افتخار هستند که هرگز زیر بار زور نرفته اند و فشارهای بین المللی نمی تواند به طور گسترده روی طالبان تاثیر خاصی ایجاد کند؛ نباید انتظار داشت افغان ها آن طور که غرب می خواهد به حقوق زنان احترام بگذارد.

وی اما افزود طالبان با آموزش زنان و دختران موافقت کرده اند اما این نیاز به زمان دارد.

عمران خان در عین حال نسبت به وخیم تر شدن بحران انسانی و سیل عظیم مهاجرت در افغانستان هشدار داد و افزود:« قبل از سقوط دولت پیشین، سه گروه از افغانستان اقدام می کردند: طالبان پاکستانی، تروریست های بلوچ و داعش.»

عمران خان تاکید کرد هرچه افغانستان امن تر باشد، گروه های تروریستی کمتر می توانند فعالیت کنند و این به خوبی نشان می دهد چرا اسلام آباد نسبت به ثبات در افغانستان به شدت نگران است.

عمران خان در پاسخ به سوالی در مورد اعتماد پاکستان به طالبان افغان که گفته اند اجازه استفاده از خاک افغانستان علیه دیگر کشورها را به هیچ گروهی نمی دهند، افزود طالبان در دهه ۱۹۹۰ میلادی امنیت را در سراسر افغانستانن برقرار کردند.

اظهارات عمران خان در حالی مطرح می شود که سران امارت اسلامی با سفر به کشورهای مختلف به شدت به دنبال کسب مشروعیت بین المللی و منطقه یی برای خود می باشند.

از سویی هم جامعه بین المللی و حتی کشورهای منطقه یی برای به رسمیت شناختن طالبان شروطی از جمله تشکیل حکومت همه شمول و احترام به حقوق زنان را مطرح کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا