• انتشار: 24 سپتامبر 2019
  • ساعت: 11:21
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 37987
پرینت
عمران خان و ترامپ دیدار کردند

عمران خان: طالبان از گذشته درس گرفته اند

عمران خان نخست وزیر پاکستان در دیدار با دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، خواهان از سرگیری مذاکرات میان امریکا و طالبان شد و گفت طالبان از گذشته درس گرفته اند.

عمران خان و دونالد ترامپ، روز گذشته (دوشنبه اول میزان) در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل در نیویورک با یکدیگر دیدار کردند.

عمران خان در این دیدار گفت ثبات در افغانستان به معنی ثبات در پاکستان است. وی از ترامپ خواست، گفتگوهای صلح با طالبان را از سر گیرد.

نخست وزیر پاکستان پیش از دیدار با دونالد ترامپ، در نشستی به میزبانی شورای روابط خارجی در نیویورک گفته بود که “طالبان از گذشته درس گرفته اند.”

او گفته بود‌:«احساس می‌کنم که این، طالبانی نیستند که در سال ۲۰۰۱ از سوی ایالات متحده آواره شدند. مسایل تغییر کرده است. واقعیت‌ها تغییر کرده است، آنها آموخته اند. طالبان درک کرده اند که تمامی افغانستان را کنترول کرده نمی‌توانند، حکومت افغانستان می‌داند که نیاز است تا به یک شکلی معامله صلح بوجود آید. باید یک راه حل سیاسی وجود داشته باشد.»

در همین حال دونالد ترامپ پس از تقاضای عمران خان مبنی بر از سرگیری گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان، جوابی مشخصی ارائه نکرد اما گفت که وضعیت را خواهند دید.

ترامپ افزود: «این مضحک است که ایالات متحده برای ۱۹ سال در افغانستان می‌جنگد.»

نخست وزیر پاکستان در حالی بر این مطلب که طالبان از گذشته آموخته اند تاکید می‌کند که حکومت افغانستان می‌گوید، اعمال طالبان تغییر نکرده است.

صدیق صدیقی سخنگوی ارگ ریاست جمهوری در این باره به رادیو آزادی گفت پاکستان اقدامات لازم را برای ایجاد تغییر در عملکرد طالبان انجام نداده است.

او گفت:«ما امیدوار هستیم که سر انجام پاکستان به همکار واقعی و معنی دار در منطقه مبدل شود و گروه طالبان و رهبری این گروه را که در خاک پاکستان است، وادار بسازد تا از جنگ دست بکشد. برای مردم و حکومت افغانستان یگانه پیشرفت قطع خشونت و جنگ طالبان است. اگر این کار نشود، ما ادعا کرده نمی‌توانیم که طالبان تغییر کرده اند و یا کدام تغییری دیگر بوجود آمده است.»

گفتنی است دونالد ترامپ رییس جمهوری امریکا، مذاکرات میان این کشور و گروه طالبان را پس از یک حمله خونین طالبان در شهر کابل لغو اعلام کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.