بین الملل

عمران خان خواستار مناظره تلویزیونی با مودی برای روابط تجاری بین هند و پاکستان شد

عمران خان نخست وزیر پاکستان گفت تمایل دارد در یک مناظره تلویزیونی با همتای هندی خود نرندا مودی شرکت کرده مشکلات پاکستان و هند را حل کند.

هند و پاکستان به عنوان دو کشور همسایه و از قدرت های اتمی رقیب یکدیگر از زمان کسب استقلال پاکستانی در هفتاد و پنج سال پیش روبط خصمانه ای داشته اند و در سه جنگ علیه هم مبارزه کرده اند و به تازگی روی منطقه اکثریت مسلمان نشین کشمیر که هر دو کشور ادعای کنترل کامل آن را دارند به اختلاف خورده اند.

خان به راشا تودی گفت:«تمایل دارم با مودی در یک مناظره تلویزیونی شرکت کنم و اگر اختلافات از طریق مذاکره و مناظره حل شود به نفع میلیاردها انسانی ست که در شبه قاره زندگی می کنند.»

وزارت امور خارجه هند اما تاکنون در این مورد نظری نداده است.

عمران خان افزود کشورش دوست دارد با تمام کشورها روابط تجاری داشته باشد اما هند به یک کشور متخاصم تبدیل شد و تجارت پاکستان با آن به حداقل رسید.

سخنان عمران خان به دنبال اظهارات رزاق داوود، مقام عالی رتبه تجاری پاکستان، که گفته بود از روابط تجاری با هند حمایت می کند، مطرح می شود.

 خان تاکید کرد گزینه های تجاری منطقه یی پاکستان از قبل محدود است؛ ایران همسایه جنوب غربی پاکستان تحت تحریم امریکا قرار دارد و افغانستان همسایه غربی پاکستان دهه هاست درگیر جنگ داخلی ست.

روابط تجاری پاکستان با چین همسایه شمالی اش بسیار قوی ست و پکن در پروژه کمربند و جاده میلیاردها دالر در پروژه های زیر ساختی و غیره در پاکستان سرمایه گذاری کرده است.  

مضاحبه  اخیر عمران خان در آستانه سفر وی به مسکو و دیدار با ولادمیر پوتین رئیس جمهور روسیه صورت می  گیرد، سفر خان به روسیه اولین سفر یک رهبر پاکستانی به مسکو طی دو دهه اخیر می باشد.

سفر دو روزه عمران خان به روسیه و گفت و گو در مورد همکاری اقتصادی قبل از بحران اخیر در اوکراین برنامه ریزی شده بود.  

خان در مورد  اوکراین نیز گفت این موضوع پاکستان را نگران نمی کند و  اسلام آباد روابط دو جانبه با روسیه دارد و می خواهد آن را تقویت کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا