• انتشار: 28 جولای 2021
  • ساعت: 16:33
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 61014
پرینت

عمران خان: با خروج نیروهای خارجی از افغانستان سخت است طالبان تن به سازش دهند

عمران خان؛ نخست وزیر پاکستان گفته است امریکا با خروج نیروهایش از افغانستان، وضعیت این کشور را به هم ریخته و اکنون سخت است طالبان تن به سازش دهند.

خان در گفتگو با شبکه «پی‌بی‌اس» امریکا که سه شنبه شب پخش شد، گفت: «من فکر می‌کنم ایالات متحده واقعاً وضعیت را در افغانستان بهم ریخته است.»

نخست وزیر پاکستان گفته است امریکا بسیار دیر متوجه شد بحران افغانستان راه حل نظامی ندارد.

او افزود: « افرادی مانند من که مدام می‌گفتیم که هیچ راه حل نظامی وجود ندارد ضد آمریکایی خوانده شدیم. من طالب خان خوانده شدم».

عمرخان گفت ایالات متحده زمانی متوجه شده که هیچ راه حل نظامی در افغانستان وجود ندارد که به گفته او «قدرت چانه‌زنی امریکایی‌ها یا ناتو از بین رفته است».

نخست وزیر پاکستان علاوه کرد ایالات متحده باید خیلی زودتر، زمانی که حدود ۱۵۰،۰۰۰ سرباز ناتو در افغانستان حضور داشت، تصمیم به توافق سیاسی می گرفت.

وی گفت هنگامی که امریکا تاریخ خروج نیروهای خود از افغانستان را اعلام کرد، طالبان فکر کردند که آنها پیروز شده‌اند. به باور خان، اکنون سخت است طالبان تن به سازش دهند.

مقام‌های حکومت افغانستان نیز می‌گویند، طالبان نیت و اراده برای صلح ندارند، بلکه به دنبال قدرت مطلق هستند.

عمران خان در ادامه در پاسخ به پرسشی که آیا فکر می‌کند تجدید حیات طالبان برای افغانستان پیشرفت مثبتی باشد، گفته است «تنها نتیجه خوب می‌تواند یک توافق سیاسی باشد که شامل همه چیز باشد».

وی افزود: «بدیهی است که طالبان بخشی از دولت آینده افغانستان خواهند بود.»

عمران خان در مورد بروز جنگ داخلی در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است: «از نظر پاکستان، این بدترین «سناریو است زیرا پس از آن … با دو سناریو روبرو هستیم ، یکی از آن مشکل پناهندگان است.»

او تصریح کرده که «در حال حاضر، پاکستان میزبان بیش از سه میلیون مهاجر افغان است که یک جنگ داخلی طولانی مدت تعداد بیشتری پناهنده به بار می‌آورد، و وضعیت اقتصادی ما به گونه‌ای نیست که بتوانیم هجوم دیگری داشته باشیم. »

نخست وزیر پاکستان همچنین اتهام علیه این کشور مبنی بر حمایت از طالبان را ناعادلانه خوانده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.