سیاست

عمران خان: اگر پاکستان به طالبان کمک کرده باشد، یعنی پاکستان از آمریکا قوی تر است

عمران خان نخست وزیر پاکستان روز گذشته (جمعه ۲۶ سنبله) در گفتگو با یک رسانه روسی در پاسخ به پرسشی در خصوص حمایت های پاکستان از طالبان گفت: “اگر پاکستان به طالبان برای پیروزی مقابل آمریکا کمک کرده باشد، به این معنی است که پاکستان از آمریکا و کل اتحادیه اروپا قوی تر است؛ و چنان قوی است که توانسته ارتشی ۶۰ هزار نفره از ملیشه ها را در برابر ارتشی ۳۰۰ هزار نفره مجهز به پیروزی برساند.”

نخست وزیر پاکستان در گفتگو با سی ان ان نیز گفته بود که جنگ ۲۰ ساله آمریکا در افغانستان برای پاکستان یک فاجعه بود زیرا واشنگتن از پاکستان مانند یک «تفنگ اجیر» استفاده می کرد.   

او گفت: “ما باید کاری می کردیم که آمریکا در افغانستان برنده شود، اما هرگز نتوانستیم.”

آقای عمران خان همچنین گفت که مردم افغانستان جنگ در برابر نیروهای خارجی را جهاد می دانند، و طالبان طی ۲۰ سال گذشته چیزهای زیادی یاد گرفته اند.

«دنیا نیوز» پاکستان نوشت، عمران خان گفته است که اگر آمریکا هر چه سریع تر با طالبان گفتگو نکند و قدم مثبت برای به رسمیت شناختن آنها بر ندارد، مشکلات در منطقه رو به افزایش می رود.

او افزود افغانستان هم اکنون مهم ترین چالش برای کشورهای منطقه است.

این در حالی است که آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه هفته گذشته به اعضای کنگره آمریکا گفته بود که این کشور سیاست هایش در قبال پاکستان را بازبینی می کند، زیرا پاکستان در زمان ۲۰ سال حضور نظامی آمریکا در افغانستان اهداف چندگانه ای را دنبال می کرده است که بعضی از آنها بر خلاف منافع آمریکا بوده است.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا