• انتشار: 23 جولای 2019
  • ساعت: 15:04
  • سرویس: بین الملل
  • کدخبر: 36186
پرینت

عمران خان: امریکا به کمک اطلاعات پاکستان اسامه بن لادن را کشت

نخست‌وزیر پاکستان مدعی شد، اطلاعاتی که استخبارات کشورش در اختیار امریکا قرار داد به آنها در یافتن و کشتن رهبر سابق القاعده کمک کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پاکستان تا به حالا رسما هرگونه اطلاع از موقعیت اسامه بن لادن، رهبر پیشین القاعده تا پیش از مرگ او در عملیات دوم می ۲۰۱۱ به دست نیروهای ویژه امریکا را تکذیب می‌کرد؛ واقعه‌ای که یک شرمساری ملی مهم بود و روابط میان این دو کشور را تنزل داد.

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که در اولین سفر رسمی خود به واشنگتن رفته است، در مصاحبه با فاکس نیوز چنین ادعایی را مطرح کرد. او در پاسخ به این سوال که آیا کشورش آن داکتری را که واکسیناسیون ساختگی به راه انداخت تا به امریکا در ردگیری و کشتن بن لادن در سال ۲۰۱۱ کمک کند، از زندان آزاد می‌کند یا خیر.

او با اشاره به شکیل آفریدی، داکتر پاکستانی که وارد برنامه سیا شد، گفت: این مساله خیلی حساس است چون آفریدی در پاکستان به عنوان جاسوس شناخته می‌شود. ما در پاکستان همواره احساس می‌کردیم که متحد امریکا هستیم.

خبرنگار فاکس نیوز همچنین پرسید که آیا عمران خان از تردیدهایی که درباره فعالیت استخبارات پاکستان برای افشای اطلاعات کلیدی وجود دارد، مطلع است یا خیر. نخست‌وزیر پاکستان گفت: این آی‌اس‌آی (سرویس جاسوسی پاکستان) بود که اطلاعاتی که منجر به شناسایی محل اختفاقی اسامه بن لادن می‌شد، ارائه کرد. اگر از سیا بپرسید می‌گوید که این آی‌اس‌آی بود که اول موقعیت مکانی را از طریق تماس تلفنی اعلام کرد.

مشخص نیست عمران خان دقیقا به چه موضوعی اشاره می‌کند و خودش هم جزئیات بیشتری ارائه نکرد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.