• انتشار: ۱۳ عقرب ۱۴۰۰
  • ساعت: ۱۱:۴۵
  • سرویس: اجتماعی
  • کدخبر: 67196
پرینت

علی رغم وعده های داده شده، طالبان در ریشه کن کردن کشت خشخاش ناکام بوده اند

طالبان با اینکه وعده سپرده بودند کشت خشخاش را در افغانستان ریشه کن می کنند در انجام این کار ناکام بوده اند و این پدیده روز به روز گسترده تر می شود.

با وجود اعلام طالبان درباره پایان‌دادن به کشت خشخاش در افغانستان‎؛ کشاورزان اما به صورت گسترده در همه جای کشور به کشت آن مبادرت می‌ورزند.

به نقل از الجزیره، طالبان در حالی از ریشه‌کنی کشت خشخاش سخن می‌گوید که خشخاش در افغانستان ریشه دوانده است.

به گفته منبع، کشت خشخاش در افغانستان بسیار گسترده است.

اما طالبان اعلام کرده است قصد دارد کشت خشخاش را در افغانستان ریشه کن کند و از این طریق به تجارت و قاچاق مواد مخدر ازطریق افغانستان پایان دهد. این درحالی است که به علت دو دهه جنگ داخلی اخیر در افغانستان، کشت خشخاش به صورت گسترده در همه جای افغانستان به چشم می‌خورد.

افغانستان یکی از بزرگترین و اصلی‌ترین تولیدکنندگان خشخاش و هروئین در جهان است. برای بسیاری از کشاورزان افغانستان، کشت خشخاش تنها راه امرار معاش است.

کشاورزان افغان می‌گویند با فروش خشخاش می‌توانند برای خانواده هایشان نان و غذا تهیه کنند. به گفته آنها، دولت افغانستان از کشاورزان حمایت نمی‌کند و آب کافی برای کشت محصولات کشاورزی دیگر در اختیار ندارند و درنتیجه، کشت خشخاش تنها گزینه‌ای است که برای آن‌ها می‌ماند.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان گفته است که کشت خشخاش را به صفر خواهند رساند. طالبان پیش از برکنار شدن از قدرت، کشت خشخاش را به شدت کاهش داد، اما از آن تاریخ بار دیگر کشت خشخاش در افغانستان رشد قابل توجهی داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.