امنیت و جرایمِتیتر یک

عفو بین الملل: نیروهای طالبان هزاره ها را در غزنی قتل عام کردند

سازمان عفو بین الملل روز گذشته (پنجشنبه) گفت براساس اسناد و گزارش های رسیده به این سازمان، جنگجویان طالبان ماه گذشته و پس از تصرف ولایت غزنی، ۹ مرد از قومیت هزاره را در ولسوالی مالستان شدیدا شکنجه داده و کشته اند.

براساس خبرنامه سازمان عفو بین الملل، این رویداد در روزهای ۱۳ الی ۱۵ سرطان در قریه «موندرخت» در ولسوالی مالستان ولایت غزنی اتفاق افتاد که در آن ۹ مرد از قومیت هزاره به دست جنگجویان گروه طالبان کشته شدند.

عفو بین الملل می گوید شاهدان عینی به محققان این سازمان گفته اند در روز ۱۲ سرطان و زمانی که درگیری ها در ولسوالی مالستان میان نیروهای دولتی و جنگجویان طالبان شدت گرفت، ساکنان قریه موندرخت به یکی از ایلاقات اطراف گریختند، اما از آنجایی که غذای کافی برای ۳۰ خانواده وجود نداشت، صبح روز بعد، چندین تن به قریه بازگشتند و دیدند که جنگجویان طالبان در کمین آنها بوده اند.

براساس گزارش، جنگجویان طالبان ۶ مرد از این قریه را کشته و ۳ تن دیگر پس از شکنجه شدید کشته اند.

خبرنامه می افزاید این کشتار وحشیانه تنها بخش کوچکی از کشتارهای گروه طالبان را نشان می دهد؛ گروهی که حتی کنترل موبایل ها را در بیشتر مناطق تحت تصرف خود بدست می گیرند تا ببیند چه عکس ها و فیلم هایی از این مناطق به بیرون ارسال می گردد.

خانم «اگنس کالامارد» دبیرکل سازمان عفو بین الملل می گوید “این کشتار وحشیانه که در نهایت خونسردی انجام شده یادآور گذشته طالبان است و نشان می دهد که حکومت طالبان چه طور ترسناک می تواند باشد.”

وی می افزاید “این کشتار هدفمند مدرکی است که چه طور گروه های اقلیت مذهبی و قومی در زیر سایه حکومت طالبان با خطر مواجه اند.”

سازمان عفو بین الملل از شورای امنیت سازمان ملل خواسته تا با تصویت قطعنامه ای فوری از طالبان بخواهد ضمن احترام به حقوق بشر، امنیت تمامی شهروندان افغانستان را بدون درنظر داشت قومیت و باورهای مذهبی تامین کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا