سیاستِتیتر یک

عفو بین الملل: نگران اعدام های خودسرانه غیرنظامیان در بلخاب هستیم

سازمان عفو بین الملل می گوید که از اعدام های خودسرانه و آسیب رساندن به غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب به شدت نگران است.

با گذشت پنج روز از آغاز درگیری مسلحانه میان نیروهای طالبان و افراد وابسته به مولوی مهدی مجاهد از فرماندهان هزاره تبار ناراضی طالبان در ولسوالی بلخاب، سازمان عفو بین الملل در کنار شماری دیگر از نهادهای داخلی و خارجی نسبت به موارد نقض حقوق بشر و آسیب رساندن به غیرنظامیان در این ولسوالی ابراز نگرانی کرده اند.

سازمان عفو بین الملل در بیانیه ای ضمن نگرانی از اعدام های صحرایی و آسیب رساندن به غیرنظامیان، از هر دو طرف درگیری خواسته تا قواعد جنگی را رعایت کنند و از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری نمایند.

این سازمان همچنین از طالبان خواسته تا ضمن رعایت قواعد جنگی و پایان دادن به حمله به غیرنظامیان، به عنوان گروه حاکم در افغانستان اجرای عدالت را تضمین کنند.

عفو بین الملل همچنین از جامعه جهانی خواسته که نباید از افزایش نقض حقوق بشر در افغانستان چشم پوشی کند بلکه به جای آن برای پاسخگو ساختن طرف‎‌های درگیر فشار وارد کند.

جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود نیز در خبرنامه ای نوشته است که نیروهای طالبان در بلخاب وارد خانه های مسکونی شده و شماری از غیرنظامیان را تیرباران کرده اند.

خبرنامه مذکور علاوه کرده که نیروهای طالبان همچنین از شماری از خانه ها به عنوان پایگاه نظامی خود استفاده می کنند.

جبهه مقاومت همچنین می گوید که طالبان راه های مواصلاتی و شبکه های مخابراتی را در این ولسوالی قطع کرده اند.

سازمان عفو بین الملل از مسدود کردن راه مواصلاتی و قطع فعالیت شبکه های مخابراتی در بلخاب توسط طالبان نیز ابراز نگرانی کرده و گفته است که مسدود کردن راه مواصلاتی و نیازهای ضروری مردم جنایت جنگی است.

به گفته این سازمان جریان آزاد اطلاعات از منطقه درگیری باید مورد احترام قرار گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا