اجتماعی

عفو بین الملل خواهان رسیدگی به وضعیت پناهجویان افغان در ایران شد

سمیرا حمیدی یک تن از فعالان سازمان عفو بین الملل در جنوب آسیا می گوید که وضعیت پناهجویان افغان در کشورهای ایران، امریکا، پاکستان، ترکیه و امارت متحده عربی پس از سقوط دولت پیشین نگران کننده است.

خانم حمیدی در حساب توییتر خود نوشته است افغان هایی که وارد ایران شده اند با انواع تبعیض، بدرفتاری و خشونت مواجه می گردند و هزاران نفر از آنها توسط پولیس مرزی ایران با تهدید زور و سلاح دوباره به افغانستان دیپورت می شوند.

وی افزوده است که براساس منابع معتبر، گزارش های متعددی از تجاوز جنسی، لت و کوب و شکنجه پناهجویان افغان توسط پولیس مرزی ایران وجود دارد.

خانم حمیدی اما در خصوص وضعیت پناهجویان افغان در دیگر کشورها گفته است که پس از سقوط دولت پیشین آنها در بی سرنوشتی بسر می برند.

سمیرا حمیدی با اشاره به بحران اوکراین نوشته است که پناهجویان افغان تنها مانده اند و از جامعه جهانی خواست تا به وضعیت آنها رسیدگی کند.

لازم به ذکر است که اخیرا تصاویر متعددی در صفحات مجازی از خشونت و بدرفتاری علیه مهاجران افغان در ایران منتشر شده که با واکنش گسترده روبرو شده است.

وزارت خارجه طالبان در پیوند به نشر این گزارشات، مسئولان سفارت ایران در کابل را احضار کرد و مراتب اعتراض و نگرانی خود و مردم افغانستان را به آنها ابراز کرد.

مسئولان سفارت ایران در کابل نیز بر لزوم جلوگیری از هر گونه رفتار و اقداماتی که سبب تشدید تنش میان دو ملت می گردد تاکید کردند.

بیشتر بخوانید:

وزارت خارجه طالبان مسئولان سفارت ایران در کابل را احضار کرد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا