برگزیده هاسیاستِتیتر یک

عفو بین الملل: بازداشت و ناپدید کردن های اجباری طالبان فضای وحشت بوجود آورده است

سازمان عفو بین الملل در گزارشی گفته است که بازداشت های خودسرانه و ناپدید شدن های اجباری از سوی طالبان فضای رعب و وحشت میان مردم افغانستان بوجود آورده است.

این سازمان در گزارشی امروز (دوشنبه ۱ حمل) آورده است که تلاشی خانه به خانه طالبان مصداق بارز نقض حقوق بشر است، زیرا هر گونه تلاشی باید با قوانین مشخص و با حفظ احترام به حریم شخصی افراد بدون بازداشت خودسرانه و غیرقانونی صورت بگیرد.

گزارش علاوه کرده که تلاشی گسترده خانه به خانه براساس قوانین حقوق بشری کاملا غیرقابل توجیه است، بخصوص آنکه گزارش هایی از ورود به زور و شکستن اثاثیه و لوازم خانه ها نیز وجود دارد.

طالبان اما این تلاشی گسترده خانه به خانه را برای تامین امنیت شهر با شناسایی و از بین بردن عوامل شرور، دزدان و اختطافگران عنوان کرده و مدعی شده که علاوه بر دستگیری عوامل داعش و دیگر افراد شرور، تاکنون تجهیزات نظامی و وسایط دولتی زیادی را کشف و ضبط کرده است.

سازمان عفو بین الملل در گزارشش از جامعه جهانی و کشورهای منطقه که با طالبان در تعامل مستقیم هستند خواسته است تا این گونه رفتارهای ناقض حقوق بشری توسط طالبان را محکوم نمایند و آنها را وادار به احترام به موازین بین المللی حقوق بشری کنند.

این سازمان علاوه کرده که براساس تحقیقات و تحلیلات انجام شده، طالبان از طریق نقض دایم حقوق اساسی انسان ها به ویژه ناپدید کردن های اجباری، بازداشت های خودسرانه و خفه ساختن صدای اعتراضی مردم به ویژه خبرنگاران و فعالان مدنی، فضای رعب و وحشت در میان مردم افغانستان ایجاد نموده است.

براساس گزارش، طی دو ماه اول سال میلادی جاری، بیش از ۶۰ مورد از بازداشت و ناپدید شدن اجباری توسط مقامات طالبان گزارش شده که ممکن است این تعداد بسیار فراتر از این نیز باشد زیرا بسیاری ها ترس از گزارش دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا