سیاست

عطا نور: ناتو ۲۰ سال پیش بدون اجازه ما وارد افغانستان شد و بدون اجازه ما رفت

عطا محمد نور والی پیشین بلخ و از فرماندهان جهادی در پیامی ویدیویی گفته است که نیروهای ناتو ۲۰ سال پیش بدون اجازه شهروندان افغانستان وارد شدند و اما هم اکنون پس از اتمام اهداف شان بدون اجازه ما از کشور خارج شده اند.

آقای نور که پس از سقوط شهر مزار شریف به دست نیروهای طالبان به خارج از کشور رفته است می گوید خارجی ها با توهین و اهانت به تمامی مجاهدین و بزرگان قومی افغانستان وارد کشور شده و دولت دست نشانده ای را بر مردم افغانستان تحمیل کردند.

وی افزود “طی این ۲۰ سال خارجی ها مردمانی بی ریشه و بی پایگاه که وابستگی به خودشان دارند را از اروپا و آمریکا آوردند و بر گرده های مردم ما سوار کردند.”

آقای عطا با اشاره به دولت اشرف غنی از آن به عنوان یک جمهوریت سه نفره که در آن فقط اشرف غنی به عنوان رئیس جمهور، حمد الله محب به عنوان مشاور امنیت ملی و فضل محمود فضلی به عنوان رئیس اداره امور صلاحیت داشتند، یاد کرده و گفت حتی معاونین رئیس جمهور هیچ قدرتی نداشتند و تنها اکت/ادای داشتن قدرت را در می آوردند.

آقای نور در خصوص سقوط ولایت بلخ می گوید که توطئه بسیار بزرگ و سازمان یافته بود و بسیاری از اطرافیانش پیش از آن به وی هشدار داده بودند اما او اصرار بر مقاومت داشته است.  

به گفته ی وی، در طول روزهای مقاومت علیه نیروهای طالبان، حتی یک سلاح هم از طرف دولت به او داده نشد و تمام قول اردو ظرف ده دقیقه تسلیم شد.

عطا محمد نور در پیامش تاکید کرده که طالبان هیچ فرقی نکرده و همان طالب ۲۰ سال پیش هستند و در حال حاضر فقط ظاهرسازی می کنند.

او افزوده طالبان باید تشکیل یک دولت همه شمول و فراگیر را قبول کنند که مورد قبول مردم افغانستان و جامعه جهانی باشد، در غیراینصورت باید بدانند که مقاومت آنها ادامه دارد و باز خواهند گشت.  

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا