• انتشار: ۱ دلو ۱۳۹۶
  • ساعت: ۱۰:۳۹
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 25824
پرینت

عطا نور: تنها در صورتی استعفا می دهم که غنی و عبدالله هم استعفا بدهند

عطا محمد نور به زعم دولت والی پیشین ولایت بلخ گفته است که تنها در صورتی حاضر است از مقام ولایت کنار برود که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور نیز از مقام های خود استعفا بدهند.

 

استاد عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی که عصر روز گذشته در جمعی از هواداران خود در شهر مزارشریف صحبت می کرد، گفت تنها در صورتی حاضر است از مقام ولایت بلخ کنار برود، که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور و عبدالله عبدالله رئیس اجرایی کشور از پست هایشان کنار بروند.

آقای عطا همچنین در سخنانش محمد اشرف غنی رئیس جمهوری کشور را متهم به ناموفق بودن در اجرای توافقنامه دولت وحدت ملی کرد.

رئیس اجرایی حزب جمعیت با بیان این موضوع که حزب او یکی از طرف های اصلی توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی است، می گوید که استعفای او برابر با استعفای رئیس اجرایی و رئیس جمهوری است.

این گفته ها در حالی از سوی آقای عطا مطرح می گردد، که گفته می شود حزب جمعیت اسلامی پس از بالا گرفتن تنش های اخیر، تاکنون هشت مرتبه با ارگ ریاست جمهوری نشست داشته است، و براساس گزارش ها، دولت ۷ مورد از ۱۲ خواسته ی این حزب را پذیرفته است.

آقای عطا که تقریبا از زمان بالا گرفتن این تنش ها سخنرانی های هر روزه در میان هواداران خود داشته است، روز گذشته هشدار داد که اگر گفتگوهایشان به سرانجامی نرسد، اقدامات سخت گیرانه تری را پیش خواهد گرفت.

وی همچنین به گفته های اخیر «جان بس» سفیر آمریکا در کابل واکنش نشان داد و از او خواست اول اطلاعات خود را بالا ببرد بعد سخنی بگوید.

«جان بس» پیش تر در واکنش به تنش های سیاسی پیش آمده گفته بود که ارگ و جمعیت اسلامی هر چه سریع تر راه حلی سیاسی مطابق با قانون اساسی و حاکمیت قانون پیدا کند.

آقای عطا در این خصوص گفت که بهتر است جان بس اول فلسفه قانون اساسی و توافقنامه تشکیل دولت وحدت ملی را بخواند، سپس حرف بزند.

لازم به ذکر است که تنش ها میان ارگ و عطا محمد نور زمانی بالا گرفت که ارگ ریاست جمهوری با نشر خبرنامه ای اعلام کرد استعفای عطا محمد نور از ولایت بلخ را پذیرفته است.

این در حالیست که عطا محمد نور می گوید او استعفایش را تقریبا یک سال پیش و با قید پیش شرط هایی به ریاست جمهوری ارائه کرده بود؛ و هم اکنون که این پیش شرط ها محقق نشده اند، استعفای او نیز بی معنا است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.