• انتشار: 17 آوریل 2019
  • ساعت: 14:22
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33812
پرینت

عطا محمد نور هیأت مذاکره کننده حکومت برای نشست قطر را رد کرد

جنرال عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، فهرست ۲۵۰ نفری اعلام شده از سوی حکومت برای شرکت در نشست صلح قطر را فرمایشی، تنگ‌نظرانه، سلیقه‌ای و فاقد توازن اجتماعی خواند و حضور در نشست قطر در ترکیب این هیأت را رد کرد.

آقای نور در فیس‌بوک خود در این مورد نوشته‌است: «فهرست فرمایشى‌ای که از طرف حکومت براى نشست قریب‌الوقوع قطر تهیه شده است را کاملا رد نموده و آن را یک فهرست حکومتی می‌خوانیم.»

وی افزوده‌است: «متاسفانه برخلاف توقعات و بدون درنظر گرفتن واقعیت‌های موجود سیاسی و اجتماعی در کشور، اکثریت کسانیکه در این فهرست گنجانده شده‌اند از میان مسوولان حکومتی و افرادی انتخاب شده‌اند که از هیچ قشر جامعه و پایگاه‌های مردمی نمی‌توانند نمایندگی کنند.»

به باور عطا محمد نور حضور پررنگ حوزه جهاد و مقاومت به‌عنوان یکی از طرف‌های مهم معادلات سیاسی در کشور در این لیست کاملا نادیده گرفته شده است. 
آقای نور تأکید می‌کند: «این حرکت حکومت یک عمل قصدی برای به‌چالش کشیدن و سبوتاژ پروسه صلح است.»

عطا محمد نور در عین حال از پروسه صلح و تلاش‌های داکتر زلمی خلیلزاد و اجماع جامعه جهانی برای آوردن صلح حمایت می‌کند و از ادامه‌ی تلاش‌هایش برای تحقق صلح در کشور خبر می‌دهد.
قابل ذکر است نشست قطر با هدف تلاش برای صلح افغانستان قرار است از نوزده تا بیست و یک ماه اپریل جاری در دوحه پایتخت قطر برگزار شود.

به گفته مقامات حکومتی و طالبان، نشست قطر بیش از آنکه مذاکره رسمی صلح میان طالبان و حکومت باشد، کنفرانسی برای تبادل نظرات در مورد صلح به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.