• انتشار: 20 آوریل 2019
  • ساعت: 12:54
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 33861
پرینت

عطا محمد نور: سپردن مدیریت برگزاری لویه جرگه مشورتی به امرخیل قابل قبول نیست

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ، در اعتراض به حضور امرخیل در کمیسیون برگزاری لویه جرگه مشورتی برای صلح، می‌گوید گنجاندن کسی که رسوایی‌های مدیرتی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری گذشته افغانستان زبان‌زد داخلی‌ها و خارجی‌هاست، در بخش مدیریت لویه جرگه مشورتی از سوی رئیس جمهور غنی قابل قبول مردم و سیاسیون نیست.

آقای نور در فیس‌بوک خود در این مورد می‌نویسد: « جای تأسف است که حکومت‌داران ما از تاریخ درس نگرفته‌اند و چه افتضاحی از این بدتر که مدیریت این جرگه به کسی سپرده می‌شود که رسوایی‌های مدیریتی انتخابات‌اش زبان‌زد داخلی‌ها و خارجی‌هاست، کسی‌ که با آرای گوسفندی‌اش یک پروسه ملی را به افتضاح کشانید.»

عطا محمد نور تأکید می‌کند نتیجه لویه جرگه مشورتی برای صلح با وجود افرادی چون امرخیل از همین حالا مشخص است.

وی می‌افزاید منطقی این بود که آقای غنی به عنوان یک فرد تحصیل‌کرده و دانسته، از چند متخصص در زمینه‌های جنگ و صلح و موضوعات مرتبط با آن دعوت می‌کرد تا راهکار اساسی برای رسیدن به صلح را طرح کنند، نه اینکه با صرف هزینۀ هنگفت سعی کند پروسه صلح را سبوتاژ کند.

عطا محمد نور معتقد است غنی برای نگهداشتن خود در قدرت حاضر است خواسته‌های اصلی مردم را به گروگان بگیرد.

باید گفت، لویه جرگه مشورتی با هدف رسیدن به یک اجماع ملی قرار است از سوی حکومت در روزهای آینده برگزار شود.

به گفته محمد عمر داووزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح، ۲۵۰۰ نفر قرار است در لویه جرگه مشورتی شرکت کنند که سی درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهد.

برخی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری آینده افغانستان، غنی را به تداوم حکومتش از  کانال برگزاری لویه جرگه مشورتی متهم می‌کننند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.