• انتشار: 19 مارس 2021
  • ساعت: 12:05
  • سرویس: برگزیده ها
  • کدخبر: 55549
پرینت
مجمع عمومی حزب جمعیت برگزار شد

عطا محمد نور رئیس جمعیت شد

مجمع عمومی حزب جمعیت اسلامی افغانستان به رهبری سید عنایت الله شاداب، به منظور انتخاب رئیس حزب، دیروز (پنجشنبه ۲۸ حوت) در کابل برگزار و تا ناوقت روز ادامه داشت. در نهایت عطا محمد نور، والی پیشین را به عنوان رئیس این حزب انتخاب کردند.

در این نشست که شماری از چهره های حزب جمعیت همانند محمد اسماعیل خان، وزیر پیشین انرژی، محمد یونس قانونی، معاون پیشین رئیس جمهور و شماری دیگر از اعضای حزب جمعیت حضور داشتند. شرکت کنندگان در نهایت عطا محمد نور، والی پیشین بلخ را به عنوان رئیس این حزب انتخاب کردند.

در آغاز نشست دیروز صدای تیراندازی از محل برگزاری مجمع عمومی شنیده شد ولی مسئولان گفتند که علت آن تنش میان محافظان بوده است. شماری از رسانه ها گزارش داده که در درگیری مسلحانه در محل برگزاری شماری کشته و زخمی شده اند. اما هنوز رسما این موضوع تایید نشده است.

عطا محمد نور نیز دیرهنگام شب گذشته برگزاری این نشست را “تحقق رویای دیرین برهان الدین ربانی رهبر این حزب خواند” و افزود رهبری این حزب امانت بزرگی است و “خود را به پاسداری از آرمان، اهداف، مرامنانه و اساس‌نامه این حزب متعهد می‌داند.”

او افزود “آنانیکه با همه تلخ کامی از شرکت در مجمع عمومی امتناع ورزیدند، تحولات در زندگی حزب جمعیت را به آنها و خانواده‌هایش تبریک می‌گوید.”

آقای نور خطاب به کسانی که در نشست حضور نداشتند، گفت “آنان هر زمانی که بخواهند دروازه این خانه بزرگ بر روی همه شان باز است و آماده است که مجمع عمومی را قبل از وقت، یک‌سال و حتا شش ماه دوباره، برگزار و از موقف خودش کنار رود.”

تنشها در حزب جمعیت اسلامی

حزب جمعیت اسلامی افغانستان از احزاب مطرح این کشور است. این حزب در دوران جهاد مردم افغانستان و بعد از پیروزی مجاهدین در سال ۱۳۷۱ نقش عمده را در بازی‌های سیاسی افغانستان داشت. احمد شاه مسعود، مارشال محمد قسیم فهیم، عبدالله عبدالله و شماری از شخصیت های مطرح افغانستان عضو آن بودند.

با کشته شدن برهان الدین ربانی، رهبر جمعیت اسلامی افغانستان، در سال ۲۰۱۱ شورای رهبری این حزب صلاح الدین ربانی را به عنوان “سرپرست جمعیت” تا برگزاری کنگره حزب برگزیده بود.

در سال ۱۳۹۶ این حزب فهرست جدید ۶۴ نفری اعضای شورای رهبری خود را اعلام کرد. در این فهرست نام ‌عبدالله عبدالله و امرالله صالح، دو عضو کلیدی حزب به چشم نمی‌خورد.

در سرطان سال ۱۳۹۹ صلاح‌الدین ربانی، سرپرست حزب جمعیت اسلامی در یک اقدام بی‌سابقه و غیرمنتظره از سوی شماری از اعضای رهبری جمعیت اسلامی از رهبری حزب کنار گذاشته شد. جلسه در خانه عطامحمد نور، رئیس اجرایی جمعیت برگزار شده بود.

در این نشست صلاح الدین ربانی و احمدضیا مسعود، یکی از چهره‌های برجسته جمعیت و عضو خانواده آقای ربانی غایب بودند، ولی به گفته آقای نور بیشتر چهره‌های سرشناس حزب حضور داشتند.

آقای نور در آن زمان گفته بود که از میان ۶٢ عضو برحال شورای رھبری جمعیت اسلامی، ۴۷ تن آنان به‌ صورت حضوری و یا غیرحضوری موافقت خود را با این تصمیم جمعی اعلام کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.