• انتشار: 17 جولای 2017
  • ساعت: 07:10
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 22675
پرینت

عطا محمد نور به سران دولت هُشدار داد

عطا محمد نور والی بلخ و یکی از اعضای “ایتلاف برای نجات افغانستان” یک بار دیگر به حکومت وحدت ملی هشدار داد که باید خود را اصلاح کند در غیر آن، با فشارهای بیشتری مواجه خواهد شد.

عطا محمد نور روز “یکشنبه، ۲۵سرطان” در یک همایش حمایت مردمی از این ایتلاف، در مزار شریف سخنرانی ‌کرد. نور گفت که رییس جمهور باید از انحصارگرایی دست بکشد و صلاحیت‌های وزیران و دیگر مقام‌های حکومتی را دوباره برگرداند در غیر آن با فشارهای بیشتر این ایتلاف مواجه خواهد شد.

او گفت: “ما می‌خواهیم که صلاحیت‌ تمام اداره‌‌های دولتی به آنها داده شود، در غیر آن فشار ما بر حکومت بیشتر خواهد شد.”

نور گمان‌ها در مورد ساخته شدن ایتلاف نجات افغانستان توسط قدرت‌های بیرونی را رد کرد و گفت که این ایتلاف در اثر مشکل‌های مردم ایجاد شده است.

والی بلخ در کنار انتقادهایش از رییس جمهوری، بر ناتوانی عبدالله عبدالله، رییس اجرایی کشور نیز انتقاد کرد و گفت: “شرم است که در کرسی ریاست اجرایی نشسته است و نمی‌تواند مشکل‌های مردم را حل کند.”

نور هم‌چنان از شریکان بین‌المللی افغانستان خواست که در مسایل افغانستان بی طرف باشند و با ایتلاف نجات افغانستان به گونه‌ی مستقیم وارد گفت‌وگو شوند.

او افزود که آنان در تلاش سرنگون کردن نظام نیستند، بل می‌خواهند که این نظام را اصلاح کنند و گفت: “ایتلاف نجات افغانستان برای سقوط نظام نیست، چون ما خود ستون نظام هستیم.”

به گفته‌ی نور قرار است ایتلاف برای نجات افغانستان در اینده‌های نزدیک در کابل اعلام موجودیت کند.

والی بلخ در این نشست به قضیه‌ی دوستم و ایشجی و هم‌چنان گفته‌های اخیر کشورهای خارجی در این مورد نیز اشاره کرد و گفت: “از متحدان بین المللی خود می‌خواهیم که در امور داخلی ما مداخله نکنند.”

عطامحمد نور والی بلخ، در کنار انتقادها از کارکردهای رییس جمهور و رییس اجرایی، از راه اندازی یک دسیسه‌ی بزرگ برضد سران جمعیت اسلامی نیز خبر دارد.

او گفت: “در جنازه‌ی عالم ایزدیار که بیشتر سران جمعیت در آن اشتراک کرده بودند، دسیسه ساخته شده بود که همه سران این حزب را از بین ببرند، اما خواست خدا چنین نبود.”

نور هم‌چنان گفت که به خاطر اعتراض‌های مردم نخواست که دیگر مذاکرات اش را با رییس جمهور ادامه دهد.

او در این مورد گفت: “وجدانم اجازه نداد که با غنی مذاکره‌ام را ادامه بدهم، در حالی که دیدم خون ریخته می‌شد.”

حزب‌های جمعیت، جنبش و وحدت به رهبری محمد محقق، چندی پیش ایتلافی را به نام “ایتلاف برای نجات افغانستان” به منظور فشار بر حکومت فعلی در ترکیه ایجاد کردند.

محمد محقق در کابل است و عطا محمد نور نیز امروز به ولایت بلخ برگشت، اما عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی تاهنوز در ترکیه بسر می‌برد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.