• انتشار: 26 فوریه 2018
  • ساعت: 08:30
  • سرویس: سیاست
  • کدخبر: 26729
پرینت

عطانور: ایستادگی ما در برابر اقدام خودسرانه ارگ بخاطر کرسی ولایت نیست

عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی گفته است که ایستادگی او در برابر آنچه اقدام های خودسرانه ارگ می خواند بخاطر کرسی ولایت نیست.

عطا محمد نور والی بلخ و رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی روز گذشته (یکشنبه) در نشست بزرگی تحت عنوان «گفتمان ملی مشورتی با نخبه ها» با اشتراک شخصیت های سیاسی و علمی از سراسر کشور در شهر مزار شریف گفت که ایستادگی او در برابر آنچه اقدام های خودسرانه و انحصارطلبی ارگ می خواند، بخاطر کرسی ولایت نمی باشد.

آقای عطا نور گفت: «برخلاف ذهنیت سازی‎ های کاذب کانون توطئه و نفاق (ارگ)، واقعیت امر این است که تنش ما با حکومت وحدت ملی، تقابل دو گفتمان یا دو روایتی از دولت سازی در کشور است؛ این دو گفتمان عبارت از گفتمان تمرکز زدایی و انحصار گرایی می‌باشد.»

رئیس اجرایی جمعیت اسلامی در این نشست تاکید کرد: «می‌خواهم تذکر دهم که ایستادگی ما در برابر اقدام خودسرانه ارگ به خاطر کرسی ولایت بلخ نبوده است؛ من در حالی که افتخار تامین رفاه، شگوفایی و همزیستی مسالمت آمیز اقوام و مذاهب را در بلخ دارم؛ اما داعیه ‌هایی را در سطح ملی نیز دنبال می‌کنم.»

خبرگزاری جمهور نوشته است که به باور آقای نور، پس از لویه جرگه قانون اساسی، برخی حلقات با دستبرد به قانون اساسی یک نظام به شدت متمرکز را برمردم تحمیل کرده اند.

به گفته عطا، نظام تمرکز گرای کنونی جز فساد، نا امنی، فقر، فرار مغزها، انحصار، تبعیض، نفاق قومی، استبداد و فرصت طلبی، چیزی دیگری برای مردم در پی ‌نداشته است.

آقای نور با اشاره به جا گرفتن داعش در بدخشان، گسترش ناامنی در فاریاب، سرپل، قندوز و بغلان که مردم به شدت از آن رنج می‌برند، افزود، امروزه تنها ولایتی که از ثبات نسبی برخوردار است ولایت بلخ است ولی کانون توطئه پول‌های اوپراتیفی را برای نا امنی این ولایت هزینه می‌کند.

والی بلخ یاد آور شد، یکی از ضعف‌های حکومت تن ندادن به اصلاحات است. «جمعیت اسلامی و ایتلاف ملی نجات یک برنامه اصلاحی را طی ۱۲ مورد پیشنهاد کرده است که برخی موارد آن، تمرکز زدایی قدرت، حزبی شدن کرسی‌های پارلمان، چگونگی اصلاح نظام انتخاباتی و چگونگی توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی می‌باشد.»

استاد عطا محمد نور ایستادگی اش در برابر حکومت وحدت ملی را فرصتی خواند که با استفاده از آن اصلاحات، مساوات، دوستی شهروند محور و مشارکت ملی در کشور تمثیل گردد.

آقای نور گفت، نظام سیاسی کنونی به شدت متمرکز و به نظام دموکراسی شاهی تبدیل شده است و نیاز است که نشست امروز روی این اصل تمرکز کرده و دریابد که کشور چگونه از این نظام گذار کند.

وی همچنین تظاهرات گسترده مردمی که قرار بود در اواخر ماه میلادی جاری در کابل برگزار شود، را به دلیل همزمانی با نشست «پروسه کابل» به تعویق انداخت.

آقای نور گفت که این تعویق بدین معنا نیست که او از تصمیم خود کوتاه آمده است، بلکه فقط بخاطر همزمانی با این نشست آن را به تاخیر می اندازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.